Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

RADOM

Niebawem ruszy Czyste Powietrze Plus

sobota, 02 lipca 2022 19:37 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła dziś w Radomiu uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus - na fundusz zostanie przeznaczone prawie 2 mld zł.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Kompleksowy wniosek w programie "Czyste Powietrze" będzie można złożyć już 15 lipca. Jak wskazała minister, program będzie się różnił od poprzednich tym, że "będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50 proc. tej kwoty, która będzie całkowitą wszystkich naszych prac":


Po zakończeniu prac, w "przyspieszonej ścieżce" beneficjent otrzyma drugą część kwoty, jaką przeznaczył na zadanie realizowane w ramach programu.

Jedynym, dodatkowym elementem, który beneficjent będzie musiał przedłożyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie będzie umowa z wykonawcą - mówi wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie Kamila Mokrzycka:

W promowanie programu Czyste Powietrze Plus zaangażowali się parlamentarzyści PiS. Zachęcali także gminy do realizacji programu, by mieszkańcy mieli do niego łatwiejszy dostęp.

Były prezydent Radomia, a obecnie poseł Andrzej Kosztowniak przypomniał, że w czasie, kiedy PiS rządziło w Radomiu, większość budynków użyteczności publicznej przeszło  termomodernizację. "To wszystko spowodowało, że te wszystkie instytucje wydatkowały mniej pieniędzy na ogrzanie obiektów, ale i tym samym staraliśmy się chronić środowisko" – mówi:

Wójt Zakrzewa Leszek Margas podkreślił, że kierowana przez niego gmina od początku funkcjonowania programu Czyste Powietrze stara się promować i ułatwiać mieszkańcom dostęp do programu:

- Jest stanowisko pracy, które w pewnym stopniu jest refundowane przez Fundusz Ochrony Środowiska(…). Dzięki temu mamy pracownika, który na co dzień śledzi zmiany, ma tę łatwość, aby pomóc mieszkańcom w przygotowaniu wniosku do programu, a także w jego rozliczeniu – mówi wójt.  
Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.