Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

RADOM

Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji antykomunistycznej

piątek, 24 czerwca 2022 18:11 / Autor: Radosław Mizera
foto: Marta Deka/GN
Radosław Mizera

W siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się 24 czerwca uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności, nadawanych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. W sobotę, 25 czerwca odbędą się obchody 46. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976 roku. 

W imieniu prezydenta RP aktu dekoracji dokonał Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomniał, że w ciągu już 12 lat istnienia odznaczenia Prezydent RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przyznał je 8 tys. ludzi. Mówił, że "dzisiaj do tego zacnego grona dołączyło kilkunastu cichych bohaterów ziemi radomskiej". - Polska przyznając państwu to wysokie odznaczenie państwowe, mówi dziękuję. Dziękuję za waszą postawę sprzed lat. Za walkę o wolną Polskę tutaj na ziemi radomskiej w szeregach NSZZ Solidarność, wcześniej w 1976 roku w podziemnych strukturach Solidarności, w ramach Konfederacji Polski Niepodległej, organizacji młodzieżowej KPN, ale także w ramach Pomarańczowej Alternatywy - powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe byłym działaczom opozycji antykomunistycznej. Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Roman Fido, Stanisława Lis, Artur Grzegorz Maciaszczyk, Władysław Pająk, Zbigniew Witold Pokorski, Jacek Stanisław Prygiel, Stanisław Socha, Dariusz Jacek Sońta, Sławomir Wojciech Sońta, Krzysztof Jerzy Szewczyk, Krzysztof Trzaskoma, Jerzy Wojciech Wdowiak, Emil Karol Wydra. Pośmiertnie odznaczeni zostali Marek Sołśnia i Józef Zagożdżon.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

W najbliższą sobotę, 25 czerwca odbędą się obchody 46. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976 roku. Mszy świętej o godzinie 13.00 przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych będzie przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W programie obchodów jest też wiele innych spotkań upamiętniających wydarzenia sprzed 46 lat.