Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

RADOM

Rak to też męska sprawa. Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty

czwartek, 23 czerwca 2022 16:35 / Autor: Ewelina Walczak
fot. pixabay.com/ marijana1
Ewelina Walczak

Rak prostaty, po nowotworze płuc znajduje się na pierwszym miejscu wśród nowotworów atakujących mężczyzn. Zachorowalność na niego wynosi 19 proc wszystkich przypadków.

“Ten rak nie boli. On zabija.” Rak prostaty to bardzo przebiegła choroba – nowotwór szybko uodparnia się na leczenie i eliminuje z komórek nowotworowych dostarczone leki. Jak przyznaje Jakub Bajer lekarz z Radomskiego Centrum Onkologii, w ostatnich latach istnieje większa świadomość profilaktyki:

Nowotwór gruczołu krokowego jest chorobą rozpoznawaną najczęściej u mężczyzn po 65. roku życia (stanowi 70% zachorowań, 90% zgonów), a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Coraz częściej chorują także osoby młodsze, w pełni aktywności społecznej oraz zawodowej, czterdziesto i pięćdziesięciolatkowie. Kto szczególnie powinien się przebadać?

Nowotwór gruczołu korkowego może przez wiele miesięcy lub nawet wiele lat rozwijać się nie dając żadnych objawów, które pozwoliłyby na szybkie podjęcie właściwego leczenia.-Dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka zwłaszcza jeżeli wcześniej w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na raka prostaty. Jakie są czynniki wystąpienia raka prostaty i jakie może dawać objawy? 

Jakub Bajer zachęca do korzystania z punktu konsultacji urologicznych w Radomskim Centrum Onkologii. - Od pojawienia się pierwszych pierwszych komórek rakowych do momentu wystąpienia może minąć nawet kilkanaście lat. Dlatego niezwykle ważne są regularne wizyty u urologa- dodaje:   

Pamiętajmy dbanie o swoje zdrowie wcale nie jest oznaką słabości. Na nowotwory złośliwe co roku zapada 164 tysiące Polaków, z czego ponad 99 tys. umiera. Wczesne wykrycie choroby w wielu przypadkach daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.