Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

RADOM

Bezpłatne badania prostaty w Radomskim Centrum Onkologii

wtorek, 31 maj 2022 16:38 / Autor: Kamil Zapora
foto: pixabay.com (Free-Photos)
Kamil Zapora

Od 1 czerwca pierwszych 200 mężczyzn powyżej 50. roku życia, którzy zadzwonią na infolinię Radomskiego Centrum Onkologii wykona bezpłatne badanie PSA. 

Już po raz kolejny Radomskie Centrum Onkologii organizuje kampanię promocyjną dotyczącą nowotworu gruczołu krokowego, skierowaną do mężczyzn będących powyżej 50. roku życia. Tak jak w poprzednich edycjach, w ramach akcji zostaną wykonane nieodpłatnie badania stężenia markera PSA w surowicy krwi.

W celu zapisania się należy zadzwonić na infolinię pod numerem telefonu 48 377 90 20. Badanie PSA można wykonać zarówno w Radomskim Centrum Onkologii, przy ul. Uniwersyteckiej 6, jak i w naszej rodzimej przychodni Radomskie Centrum Rodziny, zlokalizowanej przy ul. Radomskiego 5.

- Szanowni Państwo, rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Z powodu nowotworu prostaty w Polsce co roku umiera około 4 000 mężczyzn. Jest on drugą, zaraz po raku płuc, przyczyną zgonów. We wczesnym etapie nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Jednym z coraz popularniejszych badań kontrolnych jest badanie PSA – mówi dr med. Jarosław Łyczek, specjalista radioterapii onkologicznej w Radomskim Centrum Onkologii.

Marker PSA jest drugim, obok badania prostaty, testem przesiewowym, który pozwala na wykrycie bezobjawowego raka prostaty, we wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu leczenie jest bardziej efektywne.

- PSA to antygen gruczołu krokowego, białko wytwarzane przez komórki stercza. Jego stężenie można oznaczyć w zwykłym badaniu krwi, którą pobiera się z żyły łokciowej pacjenta. Na badanie wykonane w ramach akcji nie jest wymagane skierowanie. Badany nie musi być na czczo, jednak dla wiarygodności wyników powinien pamiętać, że poziom PSA całkowitego może wzrosnąć i utrzymywać się na nienaturalnie wysokim poziomie w ciągu 48 godzin po stosunku czy jeździe na rowerze. Dlatego też co najmniej na dwa dni przed wykonaniem testu PSA badany powinien powstrzymać się od tego typu aktywności – dodał Łyczek.

Badanie powinno być wykonywane przesiewowo u wszystkich mężczyzn po 50. roku życia. Ponadto badanie poziomu PSA zaleca się u mężczyzn, u których występują takie objawy jak: częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, osłabienie strumienia moczu, zaparcia, bóle pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, utrata wagi, zaburzenia erekcji.

Obowiązują zapisy telefoniczne, które rozpoczną się 1 czerwca o 8.00.
Zapisy: 48 377 90 20.