Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

RADOM

Radom: Trwają nasadzenia drzew i krzewów

wtorek, 24 maj 2022 14:47 / Autor: Magdalena Król
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Magdalena Król

W Radomiu trwa akcja nasadzeń prowadzona w ramach projektu LIFE. W sumie w mieście przybędzie ponad 500 drzew i prawie 200 krzewów. 

Akcja sadzenia drzew i krzewów została zapoczątkowana w listopadzie zeszłego roku nasadzeniami 50 drzew i 50 krzewów. Zostały one posadzone w 15 placówkach oświatowych w Radomiu. Nasadzenia wykonał Zakład Usług Komunalnych. Wśród placówek obdarowanych nowymi roślinami znalazły się m.in. Zespół Szkół Muzycznych, Zespół Szkół Plastycznych, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Budowlanych, III i VII Liceum Ogólnokształcące, sześć publicznych szkół podstawowych i trzy publiczne przedszkola.

W marcu bieżącego roku posadzono 133 drzewa i 141 krzewów na terenach kolejnych radomskich szkół publicznych. Ponadto szpaler 40 lip pojawił się na Gołębiowie, na terenie Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a 10 grabów zostało posadzonych na terenie Starego Ogrodu. Dodatkowo 280 zakorzenionych sadzonek dostępnych zostało przeznaczonych dla mieszkańców Radomia uczestniczących w wydarzeniach informacyjno–promocyjnych projektu LIFE. Najbliższa okazja, by otrzymać taką sadzonkę nadarzy się w sobotę, 28 maja, podczas pikniku, który odbędzie się na Placu Corazziego i w parku im. T. Kościuszki.

Sadzonki 463 drzew i 141 krzewów z tegorocznej edycji nasadzeń zostały zakupione przez współbeneficjenta projektu - Uniwersytet Łódzki. Wśród drzew przeważają graby pospolite, derenie jadalne, buki pospolite, trzmieliny europejskie, leszczyny i rokitniki, a wśród krzewów - te same gatunki, które były sadzone w zeszłym roku.

Przypomnijmy, że w ramach projektu LIFE, którego realizacja kończy się w tym roku, zostało zrealizowanych także wiele projektów inwestycyjnych. Największe z nich to modernizacja zalewu i stawów kolmatacyjnych na Borkach, meandryzacja rzeki Mlecznej, budowa polderów zalewowych na Cerekwiance czy trwająca jeszcze budowa zbiornika wielofunkcyjnego na Potoku Północnym. Zrealizowano też szereg mniejszych projektów takich jak np. zielone wiaty przystankowe, ogrody deszczowe, niecki chłonne czy zielone wiaty rowerowe.