Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Bernard z Clairvaux
Dziś jest: Sobota, 20 sierpnia 2022

RADOM

Dużo wolnych miejsc pracy w radomskim pośredniaku

czwartek, 07 kwietnia 2022 13:32 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Spadek bezrobocia i duży wybór ofert pracy - dobre wieści płyną z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. W marcu pracodawcy zgłosili też rekordową liczbę ponad tysiąca miejsc pracy.

Na koniec marca w bazach pozostało około 800 wolnych miejsc pracy. Najwięcej z nich, ponad 100 to propozycje dla kierowców samochodów ciężarowych i dostawczych, 60 dla pracowników kontroli bezpieczeństwa (chodzi o budujący się port lotniczy), 55 w przemyśle budowlanym, 35 w przetwórczym, około 40 ofert jest przeznaczonych dla pracowników biurowych, jest też kilka dla pielęgniarek i dla lekarzy - mówi dyrektor PUP-u Sebastian Murawski:

Liczba bezrobotnych na koniec marca wyniosła 17 tys. 427 osób. To spadek o 356 bezrobotnych w stosunku do lutego. Niestety, znaczącą liczbę ponad 10 tys. 500 osób stanowią długotrwale bezrobotni, czyli zarejestrowani powyżej dwóch lat.

W marcu żaden pracodawca nie zgłosił zamiaru zwolnienia pracowników.

- Marzec był miesiącem absolutnie rekordowym i wyjątkowym, ponieważ pracodawcy zgłosili do urzędu oferty na ponad tysiąc wolnych stanowisk pracy. To niespotykana jak dotąd liczba. Przeciętnie, miesięcznie było ich od 400 do 600. Mamy więc obecnie więcej miejsc pracy, niż chętnych. Począwszy od 2021 roku odnotowujemy też systematyczny spadek liczby bezrobotnych. Owszem, pod koniec 2021 roku mieliśmy niewielki wzrost, zwyczajowo obecny w statystykach w grudniu, związany z kończącymi się umowami. Ale już marzec przyniósł spadek liczby bezrobotnych o 356 osób – podkreśla Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Od 14 marca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu oraz siedmiu filiach (łącznie z punktem w Kamienicy Deskurów) zarejestrowało się 187 obywateli Ukrainy. 174 – to kobiety w wieku poniżej 45. roku życia, 9 osiągnęło wiek emerytalny.

Stopa bezrobocia w powiecie radomskim wyniosła na koniec marca 15,6 proc. (spadek o 0,1 proc.),a w Radomiu - 10,5 proc. (spadek o 0,1 proc.).