Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

RADOM

Szpitale do restrukturyzacji w naszym regionie

czwartek, 17 lutego 2022 09:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

6 szpitali w naszym regionie wymaga restrukturyzacji – wynika z danych przygotowanych przez Związek Miast Polskich. Zostały one przygotowane w wyniku symulacji resortu zdrowia i obejmują dane za rok 2020. Wynika z niej, że najlepsza sytuacja ekonomiczna występuje w szpitalu powiatowym w Przysusze.

Szpitale, które może czekać restrukturyzacja to: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu (kategoria C), Pionki (C), Opoczno (C), Kozienice (C), Nowe Miasto nad Pilicą (C), Skarżysko-Kamienna (C). Kategorię B otrzymały: Radomski Szpital Specjalistyczny, Krychnowice, Iłża, Lipsko, Zwoleń, Końskie. Kategorię A otrzymała  lecznica w Przysusze.

W myśl projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, począwszy od 2023 r. szpitale mają podlegać co 3 lata obowiązkowej ocenie finansowej i przyznaniu kategorii od A do D, głównie w oparciu o wskaźniki finansowe. Ich kontrolowaniem zajmie się Agencja Rozwoju Szpitali.

Szpitale kategorii C i D będą musiały wdrażać plany naprawczo-rozwojowe, a prezes agencji będzie mógł w nich nawet powoływać i odwoływać dyrektora. ARS wprowadzi nadzorcę do realizacji planu naprawczego dla kat C i D, dodatkowo dla kategorii C i D zarząd spółki może zastąpić zarządcą.