Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: Sobota, 28 maja 2022

RADOM

Sebastian Murawski: Rynek pracy zamienia się w rynek pracownika

środa, 12 stycznia 2022 15:13 / Autor: Magdalena Król
fot. Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Największy spadek bezrobocia od ponad 30 lat, rekordowa liczba zgłoszonych miejsc pracy oraz wniosków i ofert pracy, którą w minionym roku pracodawcy składali cudzoziemcom. Tak 2021 rok podsumował Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu.

Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy za 2021 rok, pod koniec grudnia ubiegłego roku było tam zarejestrowanych 17 343 osób bezrobotnych. To aż o 3 670 mniej w porównaniu do grudnia 2020 roku.

- 2021 rok jest rekordowy, jeśli mówimy o spadku bezrobocia, jak i wzroście liczby ofert pracy. te wskaźniki pokazują, jak bardzo radomski rynek sie zmienia - mówi Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Jak zauważa Sebastian Murawski rynek pracy zmienia się w rynek pracownika.

- Mimo pandemii, lockdownu rynek pracy w Radomiu i powiecie radomskim nie załamał się, ale rośnie. To jest pozytywne. Jest to dobra wiadomość dla radomian, ponieważ rynek pracy się zmienia się w rynek pracownika. Ponadto coraz bardziej doceniani są pracownicy lojalni, którzy na dłużej związują się ze swoim pracodawcą - wyjaśnia dyrektor.

W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przyjął blisko 20 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz blisko 2300 wniosków dotyczących pracy sezonowej obcokrajowców.

- Bardzo ważnych zjawiskiem jest skala wniosków składanych przez pracodawców w sprawie zatrudnienia obcokrajowców - dodaje Murawski.

W 2021 roku 11 532 osoby z Radomia i powiatu radomskiego podjęły pracę. W tym: 1 896 skorzystało z pracy subsydiowanej, czyli finansowanej z Funduszu Pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu wydał na tego rodzaju wsparcie ponad 47 mln zł. Najwięcej na: otwarcie działalności gospodarczej – 21 mln zł, staże - 11 mln 400 zł oraz utworzenie stanowisk pracy - 10 mln zł. 6 820 – tyle wolnych miejsc pracy zgłosili pracodawcy w 2021 r. To 2 040 więcej niż przed rokiem.

- Padł w tym roku rekord jeśli chodzi o wolne miejsca pracy. To duża liczba - dodaje Sebastian Murawski.

Kim są osoby, które znalazły pracę w Radomiu i powiecie radomskim w 2021 roku?

- Osoby, które najszybciej znajdują pracę to bezrobotni w wieku 25-34 lata - wyjaśnia dyrektor.

Kogo pracodawcy szukają w 2022 roku?

- Najbardziej poszukiwani są lekarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych, pielęgniarki i położne. Wśród zawodów deficytowych są także: pracownicy związani z branżą budowlaną, kierowcy samochodów ciężarowych, programiści, psycholodzy, psychoterapeuci i specjaliści PR - wymienia Sebastian Murawski.

Najwięcej na radomskim rynku pracy jest ekonomistów, obuwników, pracowników administracyjnych i biurowych oraz specjalistów administracji publicznej.