Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

RADOM

Kiedy koniec pracy zdalnej? Firmy szykują się na powrót pracowników

środa, 30 czerwca 2021 16:24 / Autor: Magdalena Król
fot. MRSolutions
Magdalena Król

Co czwarta firma spodziewa się powrotu do biura w czasie wakacji. To oznacza, że tysiące pracowników biurowych będzie musiało wrócić do swoich biurek. Co się zmieni po powrocie do pracy stacjonarnej? Na jakich zasadach firmy będą wracać? A co o powrocie do pracy myślą sami pracownicy?

Pandemia sprawiła, że pracodawcy zostali w zasadzie zmuszeni do wysłania pracowników do domów. Tysiące Polaków musialo swoje mieszkania przekształcić w biura, aby móc pracować zdalnie. Jednak zbliża się czas powrotów do rozwiązań sprzed pandemii i wiele firm chce, aby pracownicy wrócili do pracy stacjonarnej. Jak pokazały wyniki badania „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19” ponad 70% firm zapytanych przez Dailyfruits przewiduje powrót do biura w 2021 roku.

- W co trzeciej firmie uczestniczącej w badaniu została już podjęta decyzja terminu powrotu do pracy stacjonarnej. Generalnie łatwiej jest podjąć decyzję mniejszym firmą, trudniej dużym i największym - mówi Magdalena Kartasińska, kierownik Działu Dietetycznego Dailyfruits.

Jakich zmian w organizacji pracy oczekują pracownicy po powrocie do pracy stacjonarnej?

- Najpopularniejsze to: rezygnacja ze spotkań na żywo na rzecz spotkań online, zarówno wewnątrz organizacji, jak również targów czy eventów, reorganizacja przestrzeni wspólnych, zastosowanie rotacyjnych stanowisk pracy, zwiększenie powierzchni biurowej celem zachowania większej odległości między stanowiskami pracy. Tylko 13% ankietowanych jest za ścisłym reżimem sanitarnym po powrocie do biura - wyjaśnia Magdalena Kartasińska, kierownik Działu Dietetycznego Dailyfruits.

A pracownicy chcą wrócić do pracy stacjonarnej?

- Nie dla wszystkich pracowników powrót do biura to jest taka perspektywa najbliższych tygodni. Wiele osób raczej spodziewa się modelu hybrydowego lub tak już pracują. Łączenie pracy w domu i w biurze jest idealnym rozwiązaniem, dla osób, które nie czują się gotowe, aby móc zrezygnować z pracy w domu - dodaje Magdalena Kartasińska.

Wiele firm deklaruje, że po powrocie do biura będzie zapewniać swoim pracownikom te same benefity co przed pandemią.

- Okazało się, że tylko 7 procent firm chce zrezygnować z benefitów, które były dostępne przed pandemią. Wielu pracodawców chce wrócić do owocowych dostaw do biura - oznajmia Magdalena Kartasińska.

Podczas pracy home office zmieniły się nawyki żywieniowe oraz styl życia pracowników.

- Okazało się, że wiele osób pracujących zdalnie przytyło. Z naszych badań wynika że 44 procent osób przytyło w czasie pracy zdalnej - tłumaczy Magdalena Kartasińska.

Wiele firm jeszcze nie zdecydowało się na powrót do pracy stacjonarnej, ale są też takie, które tę decyzję podjęły. Mowa tu o firmie MRSolutions, która zajmuje się realizacją stron internetowych, które później są promowane w internecie.

- Staraliśmy się nie panikować. Po kilku tygodniach pracy zdalnej wróciliśmy do biura. Jesli ktokolwiek źle się czuł to komunikował to odpowiednio wcześnie. W biurze mieliśmy płyny do dezynfekcji, zapewniliśmy pracownikom również przyłbice i gumowe rękawiczki - mówi Michał Rdzanek właściciel i prezes firmy MRSolutions.

Jak mówi właściciel firmy MRSolutions pierwsze tygodnie pracy zdalnej były ciężkie, ponieważ pracownicy musieli przyzwyczaić się do nowego trybu pracy.

- Kiedy rząd wprowadził obostrzenia przeszliśmy na pracę zdalną. Z dnia na dzień musieliśmy dostosować się do nowych zasad. Musieliśmy stworzyć zasady działania na home office - dodaje Michał Rdzanek.

Dla wielu pracowników powrót do pracy stacjonarnej to oderwanie się od wiru obowiązków, a wyjście z domu do biura daje psychiczny oddech.

- Moim pracownikom brakowało spotkań i rozmów face to face. Mieliśmy dość problemów z połączeniami na różnego rodzaju platformach - dodaje Michał Rdzanek.

Jedno jest pewne. Praca zdalna bądź hybrydowa zostanie z nami przez dłuższy czas, nawet jeśli pandemia się już skończy.