Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Czwartek, 19 maja 2022

Polityka

Radni KO: Przekształcenie radomskiego szpitala w hybrydowy to zły pomysł

piątek, 12 lutego 2021 12:16 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Radni klubu Koalicji Obywatelskiej uważają, że otworzenie SOR-u w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy jednoczesnym utrzymaniu "covidowego" charakteru lecznicy to zły pomysł.

- Spowoduje to, że drogi pacjentów covidowych i niecovidowych będą krzyżowały się - mówi radny Robert Utkowski.

Radni Koalicji Obywatelskiej odnieśli się do pomysłu, żeby otworzyć szpitalny oddział ratunkowy w lecznicy przy ul. Tochtermana, ale przy jednoczesnym utrzymaniu "covidowego" charakteru szpitala.

- Uruchomienie w trybie hybrydowym radomskiego szpitala spowoduje, że drogi pacjentów covidowych i niecovidowych będą krzyżowały się. Tam nie ma możliwości rozdzielenia tych dwóch dróg. Taka sytuacja będzie miała miejsce chociażby przy samym wejściu. Tam nie da się rozdzielić tych dwóch ścieżek, co może spowodować, że szpital radomski może stać się miejscem, gdzie wirus będzie wylęgał się bardziej - mówi radny Robert Utkowski.

Radny Utkowski dodaje, że uruchomienie SOR-u w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym miałoby sens, gdyby cała lecznica wróciła do normalnego trybu pracy.

Radni Koalicji Obywatelskiej oczekują też stanowiska wojewody w sprawie działalności SOR-u, bo pojawiły się sprzeczne informacje na ten temat.

- Rzecznik Ministerstwa Zdrowia bez konsultacji ogłosił, że będzie w Radomiu otworzony drugi SOR. W tym samym czasie wojewoda oznajmiał, że jeśli chodzi o Radomski Szpital Specjalistyczny, to nic się nie zmieni. Chcielibyśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, w jakim kierunku wojewoda zamierza zapewnić opiekę zdrowotną mieszkańcom - mówi radna Magdalena Lasota.

Radni zaznaczyli także, że trudne będzie podzielenie personelu na lekarzy zajmujących się pacjentami zakażonymi i niezakażonymi. Problematyczne będą również kwestie finansowe, bo medycy, którzy opiekują się osobami z COVID-19 otrzymują dodatek.

Radny Dawid Ruszczyk zapowiedział, że KO zaproponuje wprowadzenie punktu na najbliższej sesji rady miejskiej dotyczącego informacji o stanie służby zdrowia. Klub chce również zaprosić przedstawicieli obu szpitali, zarządu województwa i wojewody.

Najbliższa sesja zwyczajna zaplanowana jest na 22 lutego.