Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

RADOM

200 kontroli w klubach, barach i siłowniach fitness

piątek, 29 stycznia 2021 14:31 / Autor: Radosław Mizera
foto: Pexels/pixabay
Radosław Mizera

Kontrole prowadzone przez inspektorów sanitarnych w województwie mazowieckim potwierdzają stosowanie się do antyepidemicznych obostrzeń. Również w Radomiu. Ewentualne złamanie obostrzeń może grozić karą od 5 do 30 tys. złotych.

Dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu poinformowała, że od początku stycznia do dzisiaj przeprowadzono prawie 200 kontroli w klubach, barach, siłowniach, w zakładach kosmetycznych i fryzjerskich. - Wyniki kontroli przeprowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne - po wprowadzeniu już dodatkowych obostrzeń - wskazują jednak na przestrzeganie obostrzeń przez mazowieckich przedsiębiorców - powiedziała dr Wiśniewska:

Na Mazowszu przeprowadzono tylko w samej branży gastronomicznej łącznie 602 kontrole mające na celu weryfikację przestrzegania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z Covid-19. Kontrole zostały przeprowadzone samodzielnie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej bądź z udziałem funkcjonariuszy Policji. Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w 6 obiektach nałożono 7 grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne.

- Rozumiemy ogromną determinację i niejednokrotnie rozpacz przedsiębiorców wynikające z utrzymujących się obostrzeń i zakazów uruchomienia działalności – mówi dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. – Trzeba jednak zrozumieć, że wprowadzone ograniczenia pomagają zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Naszym celem nie jest karanie i nękanie przedsiębiorców grzywnami czy mandatami. Jako Inspekcja Sanitarna stoimy jednak na straży zdrowia publicznego obywateli i w przypadku, gdy dochodzi do łamania przepisów dotyczących ograniczenia epidemii, musimy podejmować zdecydowane działania zgodne z procedurami opisanymi w przepisach prawa. W tym miejscu pragnę podziękować przedsiębiorcom i mieszkańcom Mazowsza za dotychczasowe wysiłki w okazaniu zrozumienia działań, jakie prowadzą powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Apeluję również: wytrwajmy! Dla nas wszystkich! Dla naszego zdrowia! - dodaje Rzodkiewicz.

W Polsce wciąż lockdown nie jest tak ostry jak w sąsiednich krajach. Drakońskie obostrzenia wobec mieszkańców zaczęły od czwartku, 28 stycznia obowiązywać na Słowacji, gdzie nie można wyjść na zewnątrz bez posiadania negatywnego wyniku testu Covid19. W Niemczech głęboki lockdown obowiązuje do połowy lutego.