Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

RADOM

Nieprawidłowe transporty szamb pod osłoną nocy

wtorek, 26 maj 2020 13:08 / Autor: Radosław Mizera
foto: gitd.gov.pl
Radosław Mizera

Na terenie trzech województw inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili nocne działania, w trakcie których sprawdzali, czy prawidłowo realizowane są transporty m.in. szamb betonowych. Wcześniej zdarzało się już, że przedsiębiorcy liczyli, że pod osłoną nocy będą bezkarni i przejadą przeciążonymi pojazdami. Efekty działań - pięć przeładowanych ciężarówek wycofała z ruchu mazowiecka, łódzka i świętokrzyska ITD. Niechlubny rekordzista ważył aż o 17,5 tony za dużo.

To nie koniec stwierdzonych nieprawidłowości. Jak informuje ITD, w nocy z niedzieli na poniedziałek (24-25 maja) funkcjonariusze z Radomia, Piotrkowa Trybunalskiego i Kielc przeprowadzili działania, których celem było wycofanie z ruchu przeładowanych pojazdów. Zatrzymali i skierowali na wagi pięć ciężarówek z przyczepami, którymi przewożono szamba betonowe. Każdy przewoził zdecydowanie za dużo ładunku. Niechlubny rekordzista, zatrzymany przez patrol ITD z Piotrkowa Trybunalskiego, ważył 57,5 tony zamiast 40 ton. O 16,6 tony i 14 ton przeładowane były z kolei transporty zbiorników zatrzymane przez inspektorów z Radomia.

W kilku przypadkach kierujący w ogóle nie zabezpieczyli ładunku przed zmianą miejsca położenia podczas jazdy. Niektóre z pojazdów były również niesprawne technicznie – stwierdzono ubytki powietrza z układu pneumatycznego i wycieki płynów eksploatacyjnych. Kierowca jednej z dwóch ciężarówek zatrzymanych przez funkcjonariuszy ITD z Piotrkowa Trybunalskiego rejestrował aktywności na karcie należącej do swojego szefa. W ten sposób chciał ukryć naruszenia dopuszczalnych norm czasu pracy.

Nieprawidłowe transporty zbiorników betonowych wstrzymano. Przeciążone zestawy skierowano na wyznaczone parkingi strzeżone do czasu przeładowania nadmiaru szamb na inne pojazdy. Za ujawnione nieprawidłowości kierujących ukarano mandatami. Niektórzy odmówili przyjęcia mandatów, więc inspektorzy skierują wnioski o ukaranie do sądu. Wobec przewoźników wszczęte zostaną postępowania administracyjne. Przedsiębiorcom grozi od 2 do 15 tys. zł. kary.