Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

RADOM

Jak przetrwać trudny czas - rady psychologa

środa, 18 marca 2020 11:34 / Autor: Beata Okulińska
fot.pixabay
Beata Okulińska

Obecną sytuację możemy wykorzystać na przykład na poprawę relacji z bliskimi - mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny. Nawet z trudnych i złych wydarzeń można wyciągnąć dobre lekcje. Jak zatem nie zmarnować okazji, które daje nam czas epidemii? 

Wielu rodziców pozostaje teraz w domach z dziećmi. Dorośli muszą zmagać się z problemami, z którymi dotychczas nie mieli do czynienia - z zagrożeniem epidemiologicznym, ze strachem o jutro, ze znalezieniem się w całkowicie nowej sytuacji. Martwią się nie tylko o zdrowie, ale też o pracę, pieniądze, o to jak obecna sytuacja wpłynie na życie ich rodziny. Ale też o to jak funkcjonować przez całe dnie w zamknięciu z dziećmi i współmałżonkiem, z którymi dotąd nie spędzało się całej doby.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny, radzi przede wszystkim, by tę nadzwyczajną sytuację wykorzystać na nadrobienie zaległości w kontaktach ze swoimi bliskimi. Paradoksalnie mamy wreszcie czas na to, na co nam czasu dotąd brakowało. Na porozmawianie z dziećmi, ze współmałżonkiem, lepsze poznanie ich.

Podkreśla jednak, że potrzebne jest zachowanie kilku zasad, by wspólne przebywanie nie stało się koszmarem dla domowników. Jedną z tych zasad jest to, by nie traktować tego czasu jak wakacji czy odpoczynku. Psycholog podkreśla, że powinniśmy w miarę możliwości zachować dotychczasowy rozkład dnia. Czyli nie spędzamy całego dnia w łóżku i piżamie. Bardzo ważne jest, by rano przebrać się w normalne ubranie i podzielić dzień na czas obowiązków, wspólnych posiłków i odpoczynku. Dzięki temu zaistniała sytuacja nie będzie dla nas zbyt szokująca i będziemy w stanie ze sobą dłużej wytrzymać - mówi.

Dr Jarczewska-Gerc radzi też rodzicom, żeby nie obwiniali się o to, że czasem stracą cierpliwość do swoich dzieci i podniosą na nie głos. To normalne, że w sytuacji zamknięcia dochodzi do konfliktów. Dodaje też, że każdy z domowników powinien mieć czas tylko dla siebie, tak by mógł się na chwilę odizolować od otoczenia i pobyć we własnym świecie.

Powinniśmy też pogodzić się z tym, że życie nie składa się tylko z przyjemności i niekiedy przychodzi trudny czas. Ważne, byśmy się nie załamywali, ale szukali pozytywnych stron trudnych sytuacji. Co istotne, nie powinniśmy "nakręcać się". Za to powinniśmy zwracać uwagę także na pozytywne informacje dotyczące epidemii, na przykład o wyleczonych z choroby czy lekach pomocnych w walce z koronawirusem.

Posłuchaj rozmowy z dr Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem społecznym:

Rozmawiała Magdalena Gierech.