Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Policja

Tragiczny początek roku

sobota, 29 lutego 2020 20:18 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

27 osób zginęło na mazowieckich drogach od początku roku. W styczniu i lutym doszło do prawie 300 wypadków.

To był tragiczny początek roku na drogach Mazowsza. Od 1 stycznia do 25 lutego doszło do 274 wypadków, w których 27 osób zginęło, a rannych było 320. Mówi podinsp. Krzysztof Bielecki, zastępca naczelnika mazowieckiej drogówki:

Do 25 lutego na terenie garnizonu mazowieckiego zginęło aż 12 pieszych. Warto dodać, że liczba wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego stanowiła prawie 1/3 wszystkich.

- Te statystyki są bardzo tragiczne. W niespełna 2 miesiące na naszych drogach zaistniało 88 wypadków drogowych z udziałem pieszych. To aż o 21 więcej niż w ubiegłym roku. Zginęło aż 12 osób. Rannych było 81. Odnotowaliśmy też wzrost wypadków wśród rowerzystów, bo wypadków jest już 24, a zginęły 3 osoby - mówi podinsp. Bielecki.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności, w szczególności w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego - w szczególności pieszych i rowerzystów. Pułapką są dobre warunki drogowe.

- Aura nie sprzyja, bo dobre warunki na drogach, to większa liczba zdarzeń drogowych - przestrzega Krzysztof Bielecki.

Ważna jest również zasada ograniczonego zaufania.

- Jeśli jesteśmy na przejściu dla pieszych, to rozejrzyjmy się, czy jakiś pirat drogowy nie wyprzedza tuż przed przejściem dla pieszych. Niechronionych uczestników ruchu drogowego nie chroni nic - tylko nasza ostrożność - podkreśla naczelnik.

W 2019 roku najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z winy kierującego były: nadmierna prędkość oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu innemu kierującemu lub pieszemu.

Jeśli chodzi o zdarzenia z winy pieszego, to najczęściej chodzi o nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie drogi w miejscu niedozwolonym czy tez chodzenie nieprawidłową stroną drogi.