Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 maja 2022

Samorząd

Są pieniądze na szkolenia!

środa, 05 lutego 2020 11:35 / Autor: Michał Kaczor
fot. Hans/pixabay.com
Michał Kaczor

Powiatowe urzędy pracy otrzymały pieniądze na szkolenia w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Ile dla regionu radomskiego?

Co roku Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dzieli pieniądze w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). W tym roku województwo mazowieckie otrzymało na ten cel ponad 30 mln zł. To więcej o ponad 2 mln zł w porównaniu do 2019 roku.

Do Radomia i powiatu trafi ponad 1,1 mln zł, do powiatu białobrzeskiego 194 tys. zł, grójeckiego ponad 1,5 mln zł, kozienickiego 388 tys. zł, lipskiego 155 tys. zł, przysuskiego 310 tys. zl, szydłowieckiego 194 tys. zł i zwoleńskiego 233 tys. zł.

Na 2020 rok minister ustalił 7 priorytetów szkoleniowych.

- To wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem z wychowaniem dzieci, wsparcie osób po 45. roku życia, kształcenia w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych, w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy, kształcenia w obszarach kluczowych dla rozwoju powiatu, województwa wskazanych w dokumentach strategicznych czy planach rozwoju, instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego i wsparcie kształcenia pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego - wymienia Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

PUP może sfinansować szkolenia do wysokości trzech średnich krajowych, czyli prawie 15 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o mikrofirmy (do 9 zatrudnionych pracowników) urząd finansuje 100% szkolenia, a w przypadku większych podmiotów 80% finansuje PUP, a 20% firma.

- Płacimy z góry po podpisaniu umowy. To zakład pracy wybiera firmę szkoleniową. Ona musi być wpisana na listę firm szkoleniowych przez wojewódzki urząd pracy - wyjaśnia Józef Bakuła.

Jeśli ktoś prowadzi działalność jednoosobową, to nie może skorzystać z programu.

Dyrektor Józef Bakuła dodaje, że zazwyczaj nabór ogłaszany jest kilkakrotnie, bo nie wszystkie wnioski spełniają kryteria.

PUP w Radomiu rozpoczął już nabór wniosków.