Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Augustyn z Canterbury, biskup
Dziś jest: 27 maj 2020

RADOM

Organizacje pozarządowe już z dotacjami

wtorek, 28 stycznia 2020 13:56 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Władze Radomia rozpoczęły podpisywanie umów w sprawie udzielenia dotacji dla organizacji pozarządowych. Na ten cel przeznaczona jest kwota ponad 12,7 mln złotych.

W pierwszej kolejności podpisane zostaną 24 umowy opiewające na ponad 9 mln złotych. Dotyczą one zadań, na które konkursy już zostały rozstrzygnięte, w tym zadania z obszaru upowszechniania kultury fizycznej, zapewnieniem pomocy osobom bezdomnym i dotkniętym problemem alkoholowym. Dotacje będą też przeznaczone m.in. na organizację opieki nad dziećmi w żłobkach, prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych, wsparcie świetlic socjoterapeutycznych, nieodpłatną pomoc prawną czy prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

- Tak jak zapowiadałem, przystąpiliśmy do podpisywania umów bez zbędnej zwłoki. Cieszę się, że radni podzielili mój pogląd, że lepiej przyjąć budżet i mieć wpływ na to, co będziemy realizować. Organizacjom pozarządowym dziękuję natomiast za cierpliwość, wsparcie i dobry dialog, który pozwolił uświadomić wszystkim stronom, że za tymi cyferkami i politycznymi decyzjami stoją bardzo ważne zadania i radomianie, którzy potrzebują pomocy - mówi prezydent Radosław Witkowski:

Przedstawiciele organizacji pozarządowych nie kryją, że decyzję radnych przyjęli z dużą ulgą. - Ostatni miesiąc był dla mnie jednym z najtrudniejszych okresów w życiu - mówi dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej Włodzimierz Wolski:

– Takiego Ośrodka nie da się tak po prostu zamknąć. Tam są ludzkie problemy, kobiety po ciężkich przejściach. Dlatego bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy możliwość finansowania działalności. Chciałbym, aby już nigdy więcej do takiej sytuacji nie doszło, bo to uderza w najsłabszych - dodaje. Prezes stowarzyszenia na rzecz wspierania rodzin „Nowe Perspektywy” Monika Dudek również nie kryje, że to był bardzo trudny czas zarówno dla pracowników, jak i podopiecznych:

- Był duży niepokój, ale nie przerwaliśmy prowadzonych terapii. Nasi specjaliści pracowali na zasadzie wolontariatu. Cieszę się, że ostatecznie przeważyła obywatelska dojrzałość. Mamy nadzieję, że kolejne lata to będzie już więcej spokoju - mówi.

Obecnie trwa jeszcze nabór w trzech konkursach skierowanych do organizacji pozarządowych, a kolejnych dziesięć zostanie ogłoszonych wkrótce.

Zapraszamy do nas: