Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Augustyn z Canterbury, biskup
Dziś jest: 27 maj 2020

Samorząd

Jeden kompromis ważniejszy niż tysiąc zwycięstw, czyli Radom z budżetem na 2020 rok

poniedziałek, 27 stycznia 2020 11:45 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radom z budżetem na 2020 rok. Tak zdecydowali dzisiaj radni. Za dokumentem głosowało 12 radnych, 9 było przeciw a 7 wstrzymało się od głosu.

Zanim doszło do głosowania odbyła się dyskusja. Radna Marta Michalska-Wilk z Koalicji Obywatelskiej nie ukrywała, że budżet ma słabe strony. - Sytuacja finansowa miasta jest trudna. Nikt poważny nie może powiedzieć, że nie zna tego budżetu. Przed nami głosowanie, od którego zależy nie tylko przyszłość organizacji pozarządowych ale i finanse. Mam nadzieję, że stracimy kolejnego roku. Cieszy mnie, że mimo politycznych sporów udało się osiągnąć kompromis. Dzisiaj nie będzie przegranych, bo jeden kompromis jest wart więcej niż tysiąc zwycięstw – powiedziała radna Michalska-Wilk.

Dariusz Wójcik, szef klubu radnych PiS powiedział, że nie wprowadził dyscypliny w sprawie głosowania nad budżetem. - Będziemy głosować zgodnie z własnym sumieniem. Ponadto do rozmów w sprawie wynagrodzenia w jednostkach budżetowych niedługo wrócimy, bo wstydem jest, że wielu ludzi zarabia na poziomie minimum socjalnego. Po drugie, znam przypadek, że pracownik musiał klękać przed dyrektorem, aby go przepraszać. I takich kierowników trzeba zwolnić. W ciągu ostatnich dwóch lat z tej jednostki odeszło ok. 90 osób – mówił radny Wójcik nawiązując do sytuacji w Zakładzie Usług Komunalnych w Radomiu.

To budżet wymuszonych spotkań i poprawek. To nie jest kompromis. Dlatego proszę, by pod koniec roku lepiej zorganizować spotkania wokół budżetu na 2021, aby nie powtórzyła się tegoroczna sytuacja. I o to apeluję – mówiła z kolei radna Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz z PiS.

Głos w dyskusji zabrał Radosław Witkowski, prezydent miasta. - Radny Mirosław Rejczak wzywa do powołaniu zarządu komisarycznego. Nie podam się do dymisji i tego wniosku nie zrealizuję – powiedział prezydent Witkowski odpowiadając tym samym na interpelację radnego PiS.

Ostatecznie 12 radnych opowiedziało się za budżetem, 9 było przeciw a 7 wstrzymało się od głosu. Prezydent miasta Radosław Witkowski:

Radna Marta Michalska-Wilk:

Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu głosowała przeciwko budżetowi:

Przeciwko budżetowi był również radny Łukasz Podlewski:

Radomskie organizacje pozarządowe odetchnęły z ulgą po przyjęciu przez radnych uchwały budżetowej. Decyzja ta pozwoli prezydentowi miasta na podpisanie umów z przedstawicielami tzw. trzeciego sektora - mówiła Dagmara Janas ze stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych "Razem":

Zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową dochody miasta mają wynieść w tym roku 1 mld 395 mln złotych, a wydatki 1 mld 483 mln zł. Na inwestycje zostanie przeznaczona kwota 236 mln zł, a nadwyżka operacyjna, czyli różnica między dochodami i wydatkami bieżącymi wyniesie 52 mln złotych.

Zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową inwestycje pochłoną w tym roku 15,9 procent wydatków. Największe z nich to: przebudowa drogi krajowej nr 9 i 12, kontynuacja projektu multimodalnego, w tym zakup 10 elektrycznych autobusów budowa Centrum Rehabilitacji, budowa trasy N-S, przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej, dokończenie rewitalizacji kamienicy Deskurów, modernizacja oddziałów oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej dla miejskiego szpitala, przedłużenie bulwarów nad Mleczną, budowasali gimnastycznej przy PSP nr 31 przy ul. Białej, przebudowa ulic: Kierzkowskiej, Marii Fołtyn, Szydłowieckiej, Małęczyńskiej oraz przebudowa wiaduktu w ulicy Żeromskiego i układu komunikacyjnego w obrębie ulic Bema, Jasińskiego i Sowińskiego. W budżecie są także zapisane pieniądze na opracowanie projektu przebudowy amfiteatru, budowę boiska przy PSP nr 17 przy ul. ul. Czarnoleskiej i kontynuację prac przy budowie parku na Ustroniu.

Przypomnijmy, że podczas grudniowej sesji, głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości budżet został odrzucony. W ostatnim czasie odbyło się kilka spotkań prezydenta z radnymi PiS, podczas których zostały uzgodnione poprawki. Wykreślono m.in. budowę boiska przy Zespole Szkół Muzycznych, zakup wiat przystankowych, i przebudowę kładek dla pieszych przy ul. Rodziny Winczewskich. W to miejsce wpisano natomiast rozpoczęcie przygotowań do przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie osiedla Gołębiów II, budowę chodnika na ulicy Godowskiej, przebudowę skrzyżowania ulic Maratońskiej i Dębowej czy utwardzenie ulicy Równej. Dodatkowe 750 tysięcy złotych zostanie także przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń w miejskich placówkach kultury.

Zapraszamy do nas: