Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Augustyn z Canterbury, biskup
Dziś jest: 27 maj 2020

Samorząd

Jest zgoda na użyczenie harcerzom oficyny Ratusza

czwartek, 14 listopada 2019 18:43 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Radomscy radni zgodzili się na bezpłatne użyczenie oficyny Ratusza harcerzom z radomskiego oddziału Związku Harcerstwa Polskiego. Teraz trzeba tylko podpisać stosowną umowę. 

Nie było łatwo

Radomski oddział ZHP starał się o zgodę na 10-letnie użytkowanie lokalu w Ratuszu. Wniosek został jedna zablokowany przez Radę Miejską. Radny Piotr Kotwicki z PiS tłumaczył, że jedną z kwestii, która go zaniepokoiła była działalność Związku Harcerstwa Polskiego i doniesienia prasowe dotyczące kwestii związanych z promocją LGBT na obozach harcerstwa. Po wyjaśnieniach na Komisji Gospodarki ponownie zarekomendowano wniosek w sprawie 10-letniego użyczenia lokalu dla harcerzy. Sprawa wróciła podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu. Do porządku obrad wprowadzono punkt dotyczący użyczenia. Tym razem radni podpisali się pod wnioskiem harcerzy. W głosowaniu udział wzięło 24 radnych. 21 osób zagłosowało "za", a jedna przeciw. Od głosu wstrzymało się dwóch radnych. 

Radości z decyzji nie krył Bartosz Bednarczyk - komendant hufca. Zadeklarował również, że harcerze są gotowi, by pomieszczeniami podzielić się z członkami Związku Inwalidów Wojennych RP w Radomiu: 

- Warto rozmawiać, dyskutować, zadawać pytania. Nie wolno natomiast pochopnie podejmować decyzji - komentuje sprawę Dariusz Wójcik - przewodniczący klubu radnych PiS, członek Komisji Gospodarki: 

- ZHP jest doskonale przygotowane, by zagospodarować tę część ratusza - mówi wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska i dodaje: - Jako mieszkańcy i jako władze miasta czekamy teraz na efekty: 

Zgoda radnych już jest, teraz podpisać trzeba stosowną umowę dotyczącą bezpłatnego użyczenia ZHP oficyny na dziesięć lat. 

By ożywić Miasto Kazimierzowskie

Harcerze będą wnioskować do instytucji zewnętrznych o pieniądze, dzięki którym uda się stworzyć miejsce wyjątkowe, poświęcone działalności młodzieży, ale skierowane do wszystkich i w każdym wieku. - Chcemy, żeby to miejsce przyjęło nazwę "Przystanek Wolność". W jego skład będą wchodziły dwa elementy. Pierwszy - miejsce, w którym będziemy przypominać o dokonaniach organizacji i ruchów młodzieżowych w Radomiu na rzecz niepodległości - zarówno w kraju, jak i w naszym mieście. Drugi - chcieli byśmy, aby jedna z sal została kameralną salą kinową - wyjaśnia komendant radomskiego hufca Przemysław Bednarczyk:

Cały projekt będzie rozłożony w czasie. "Kino Wolność" prawdopodobnie pojawi się tu najszybciej. Harcerze wyrażają nadzieję, że już wiosną przyszłego roku będą mogli zaprosić mieszkańców Radomia na pierwsze seanse. W planach są również imprezy na powietrzu, które będą odbywać się na dziedzińcu Ratusza. 

 

Zapraszamy do nas: