Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Grzegorz VII, papież
Dziś jest: 25 maj 2020

RADOM

Bezdomni zadbają o groby

czwartek, 10 października 2019 14:25 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Chcą pokazać, że bezdomni mogą też dać coś od siebie - radomskie streetworkerki będą sprzątać groby z podopiecznymi. Zajmą się głównie pomnikami, którymi nikt się już nie opiekuje. Do udziału w projekcie zgłosiło się na razie kilku bezdomnych.

To pierwsza tego typu akcja zorganizowana przez streeetworkerki Caritas Diecezji Radomskiej. - Chcemy, żeby nasi bezdomni mieli chwilę na refleksję - mówią Dagmara Kornacka i Anna Widerska. - To też forma rewanżu za otrzymaną pomoc - dodają:

- Inicjatywa sprzątania grobów, to chwila refleksji nad wartością miłosierdzia Bożego, życia, śmierci a także nadzieja, że ich groby nie będą zapomniane i opuszczone. To także próba uświadomienia im, w jakiej znajdują się sytuacji i że wszystko można jeszcze naprawić - mówią streetworkerki.

Bezdomni na co dzień zajmują się wyłącznie swoimi problemami, gdzie spać, co zjeść. Koncentrowanie się wyłącznie na sobie, to jak mówią opiekunki, jedna z wiodących cech bezdomności. - Poprzez uczestnictwo w akcji mogą zająć się czymś szlachetnym, zadbać, by opuszczone groby wyglądały godnie i zastanowić się nad zmianami w życiu, które spowodują, że w przyszłości ktoś zatroszczy się również o ich grób - dodają.

- Porządkowanie grobów, to również forma wdzięczności osób bezdomnych za to, że inni ludzie im pomagają - mówi dyr. Caritas Diecezji Radomskiej ks. Robert Kowalski. - Bardzo popieram tę akcję - dodaje:

Na razie, do udziału w projekcie zgłosiło się kilku bezdomnych. Zajmą się oni porządkowaniem grobów na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Zapraszamy do nas: