Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Pierwsi Męczennicy Świętego Kościoła Rzymskiego
Dziś jest: Czwartek, 30 czerwca 2022

RADOM

Nowa sygnalizacja przy ulicy Kozienickiej

czwartek, 06 grudnia 2018 12:28 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MZDiK/Radom
Monika Nowakowska

Piesi mogą czuć się już bezpiecznie - przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w radomskiej części Rajca Szlacheckiego działa nowa wzbudzana sygnalizacja świetlna. Dzięki niej przechodnie bez żadnych obaw mogą teraz bezpieczniej pokonywać ruchliwą dwujezdniową ulicę Kozienicką.

O zainstalowanie sygnalizacji na przejściu zawnioskowali mieszkańcy okolicznych domów. W tym rejonie, oprócz kościoła, znajduje się również cmentarz parafialny, sklep oraz przystanki autobusowe. Ludzie muszą więc przechodzić przez ulicę Kozienicką. Niestety, wielu kierowców przekraczało tam dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Zdarzały się także przypadki, że na jednym pasie ruchu samochód zatrzymywał się, żeby przepuścić pieszych, zaś kierowca jadący sąsiednim pasem... omijał go, przejeżdżając tuż przed pieszymi będącymi już na pasach!

Sygnalizacja świetlna na tym przejściu zmienia się po naciśnięciu przycisku przez pieszego - a to oznacza, że jeżeli nie ma akurat chętnych do przejścia na drugą stronę jezdni, to dla pojazdów ciągle świeci się zielone światło. Przyciśnięcie przycisku nie zawsze oznacza natychmiastową zmianę świateł. Jeśli zielony sygnał dla kierowców trwa mniej niż 45 sekund, to pieszy musi chwilkę poczekać. Podobnie jest w przypadku wszystkich pozostałych wzbudzanych sygnalizacji na terenie Radomia.

Prace pochłonęły prawie 149 tysięcy złotych.