Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

RADOM

Nie takie Kameralne Lato w Radomiu już wkrótce

poniedziałek, 28 maj 2018 16:18 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Po raz jedenasty Radom stanie się stolicą filmu. Od 1 do 7 lipca odbywać się będą w Radomiu Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato.

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej. Jest to również okazja do realizowania wspólnie z Policją profilaktyki społecznej.

Tegoroczna edycja dotyczyć będzie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie impreza nawiązywać będzie do problemów społecznych. W tym roku uwaga filmowców skupi się na problemie alkoholizmu wśród osób młodych. - Alkohol w dużym stopniu oddziałuje na młodych. Podczas festiwalu wiele będzie można usłyszeć na ten temat. Jednak nie możemy zapominać, że Kameralne Lato to spotkania z kulturą przez duże "k". - przekonuje insp. Marek Świszcz - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu: 

Nazwa festiwalu wzięła się pochodzi raczej od kamery, nie od kameralności imprezy. Ambasadorką wydarzenia jest aktorka Anna Mucha, jak podkreśla, po jedenastu latach impreza ma swoich wychowanków, którzy na stale wpisali się do świata filmowego. - Cieszy mnie to spełnianie i realizowanie się w codzienności filmowej. - mówi aktorka:

Ważnym elementem Kameralnego Lata są konkursy. Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców – głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Jury przyzna nagrodę główną – ZŁOTEGO ŁUCZNIKA - dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil – tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych. W ramach festiwalu odbędzie się także 3. edycja Konkursu Filmów Niezależnych. Profesjonalne jury złożone z dziennikarzy i publicystów oceni najlepsze filmy z nurtu niezależnego oraz przyzna nagrodę finansową. Odbędzie się również Hyde Park, w którym oceniane będą filmy nie mieszczące się w  ramach gatunkowych ani formalnych.

W jury Konkursu Głównego zasiądą: Arkadiusz Tomiak - autor zdjęć filmowych, Derrick Ogrodny - producent filmowy i telewizyjny, Janusz Chabior - aktor, Anna Mucha - aktorka i Joanna Kos-Krauze - reżyserka, scenarzystka oraz przewodnicząca jury. Produkcje zgłoszone do Konkursu Filmów Niezależnych oceniać będą natomiast: Błażej Chrapkowicz - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta, Łukasz Adamski - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta oraz Anna Równy - trenerka edukacji filmowej.

Festiwal to impreza, która wyróżnia Radom na tle całego kraju ze względu na cały szereg wydarzeń edukacyjnych, wysoki poziom prezentowanych filmów, warsztaty, wysokiej jakości sprzęt, z którego mogą korzystać młodzi filmowcy oraz wiele imprez towarzyszących. Udaje się to między innymi dzięki zaangażowaniu partnerów imprezy. Wśród nich Cannon, program Unii Europejskiej Erasmus Plus, czy Polski Instytut Sztuki Filmowej. To również duża zasługa lokalnych instytucji kultury. O współpracy, która pozwala rozwijać festiwal mówi Karolina Adamczyk - dyrektor festiwalu:

W tym roku festiwal ma być również "bliżej ludzi". Powstać ma strefa filmu, w ramach której odbywać się będą m.in. spotkania z filmowcami i krytykami filmowymi. - Zapraszamy nie tylko branżowców, ale również tych którzy chcą rozpocząć swoja przygodę z filmem. - dodaje Karolina Adamczyk:

W ramach festiwalu odbędzie się również szereg imprez towarzyszących. Przez cały tydzień w radomskiej Łaźni odbywać się będą różnorakie wydarzenia. Wśród nich: koncert orkiestry policyjnej, występ Agnieszki Bochyńskiej-Wojdył, a także warsztaty "A, B, C pracy przed kamerą". Do udziału w wydarzeniach już dziś zachęca Beata Drozdowska - dyrektor Łaźni - Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii i dodaje, że od wielu lat placówka z przekonaniem włącza się w uświetnienie Kameralnego Lata:

Impreza na stałe wpisała się do kalendarza radomskich imprez, w tym roku odbędzie się po raz jedenasty. - Jak co roku liczę na to, że nasze miasto odwiedzą rzesze młodych ludzi, którzy marzą o wielkiej filmowej karierze. - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski:

Kameralne Lato to okazja do rozwijania młodych talentów i promocji Radomia. W tym roku organizatorzy chcą pokazać gościom, że Radom jest miastem co raz bardziej filmowym. - Myślę, że to będzie rewolucja jeśli chodzi o stronę branżową. Chcemy pokazać Radom filmowcom. - zapowiada Ada Bogdziewicz - dyrektor artystyczny festiwalu zapowiadając jednocześnie gości tegorocznej imprezy:

Wstęp na wszystkie projekcje w ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu jest bezpłatny. Impreza od 1 do 7 lipca. Wkrótce organizatorzy przedstawią szczegółowy program wydarzenia.