Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

RADOM

20 mln na wykup działek przy lotnisku

sobota, 07 kwietnia 2018 19:42 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Remont Wojska Polskiego oraz inwestycje na lotnisku na radomskim Sadkowie - te dwa tematy zdominowały sobotnią konferencję prasową czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Zacznijmy od sprawy remontu Wojska Polskiego. Jak już informowaliśmy wojewoda mazowiecki na wniosek prezydenta Radomia nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji o pozwoleniu na budowę. W ten sposób będzie można, mimo odwołań mieszkańców, rozstrzygnąć przetarg. Ponadto trzeba będzie wykupić działki za ponad 20 mln zł. Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki:

W dalszej części konferencji wicemarszałek Adam Bielan poinformował, że jeszcze przed wakacjami Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" powinno przejąć udziały w Porcie Lotniczym w Radomiu:

Z kolei minister Marek Suski mówił, że niebawem zostanie podpisane kolejne porozumie, na mocy którego strona rządowa, będzie mogła rozpocząć inwestycje na lotnisku:

Jak już informowaliśmy, Ministerstwo infrastruktury jest gotowe do wyrażenia zgody na pierwszy etap inwestycji na lotnisku w Radomiu. Takie zapewnienie w rozmowie z Radiem Plus Radom złożył pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.

Przypomnijmy, że Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" poinformował w środę, że z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, że lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina. - Z tych faktów oczywiste jest, że wyborem jest Radom - mówił prezes Szpikowski.

Dzisiaj głos w sprawie zabrał Mikołaj Wild, sekretarz stanu ministerstwa infrastruktury. - Doradca PPL po przeprowadzeniu analizy technicznej i analizy lokalizacyjnej portów lotniczych zlokalizowanych w centralnej Polsce rekomenduje wybór Radomia jako lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina. Jako Ministerstwo Infrastruktury jesteśmy gotowi do wyrażenia zgody na pierwszy etap inwestycji, która pozwoli stworzyć infrastrukturę do obsługi pasażerów linii czarterowych. Decyzję podejmiemy po zakończeniu negocjacji z miastem Radom - powiedział pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Mariusz Szpikowski mówił w środę, że w pierwszy etap prac na radomskim lotnisku ma kosztować 425 mln złotych. W ramach prac droga startowa zostałaby wydłużona z 2 tys. metrów do 2,5 tys. metrów. Za 20 miesięcy istnieje możliwość posiadania przez PPL lotniska, które jest w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych. Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze loty z Radomia będą możliwie w październiku 2019 roku.