Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Augustyn z Canterbury, biskup
Dziś jest: 27 maj 2020

RADOM

Koniec samorządowej wojny finansowej

wtorek, 13 marca 2018 20:25 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Radni i prezydent miasta doszli wreszcie do prozumienia i dopasowali budżet oraz Wieloletnią Prognozę Finansową.

Radni przegłosowali dziś m.in. wprowadzenie do Wieloletniej Prognozy Finansowej budowę centrum rehabilitacji oraz przyjęli do uchwały budżetowej na ten rok Radomski Program Drogowy.

Przypomnijmy, że najpierw Rada Miejska głosami radnych PiS, SLD i Bezpartyjnych odrzucała budżet w całości, a później opozycyjna większość zastąpiła prezydencki projekt RPD własnym projektem. W efekcie 68 ulic, które chciał utwardzić prezydent, wypadło z planu. Zamiast tego radni wpisali zaledwie kilkanaście ulic, z których część ma już utwardzoną nawierzchnię, a na części swoje prace planują Wodociągi Miejskie. To spotkało się ze sprzeciwem mieszkańców kilkudziesięciu ulic. Wielu z nich przyszło na nadzwyczajną sesję. Ostatecznie radni przyjęli poprawkę prezydenta rozszerzającą listę ulic do utwardzenia o ponad 60 pozycji.

I ten ostatni punkt zdominował dzisiejsze obrady sesji Rady Miejskiej. Na sali zebrało się ok. 100 niezadowolonych mieszkańców nieutwardzonych ulic:

Było głośno, bo na sali często dochodziło do sporów między prezydentami a radnymi opozycji. Za czwartym podejściem, radni zatwierdzili ostatecznie listę 68 ulic, których mieszkańcy już w tym roku nie będą musieli brodzić w błocie - mówi prezydent Radosław Witkowski:

- Dziękuję mieszkańcom za wsparcie. Bez nich nie udałoby się złamać oporu radnych PiS i Bezpartyjnych. Teraz bierzemy się za utwardzanie kolejnych ulic. Już jutro ogłosimy przetarg na utwardzenie ulicy Puszczańskiej, a w kolejnych dniach następne. To program, który realnie poprawia komfort życia mieszkańców. Do końca roku utwardzimy 69 ulic, a w kolejnych latach chciałbym kontynuować Radomski program Drogowy, bo radomianie zasługują na to, by nie brnąć w błocie - mówił po zakończeniu sesji prezydent Radosław Witkowski.

- Zostalismy po raz kolejny oszukani! O tym, że do porządku obrad zostanie wprowadzony Radomski Program Drogowy dowiedzieliśmy się 15 minut przed sesją - mówi przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik:

- Przekonamy się, o co chodzi prezydentowi. Czy zależy mu na Radomskim Programie Drogowym, czy chce zadłużać miasto – mówi szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Marek Szary:

Z wprowadzenia do budżetu miasta na 2018 rok Radomskiego Programu Drogowego cieszy się radny Ryszard Fałek:

- Nie dziwię się mieszkańcom, że tak licznie przyszli - mówi radny Kazimierz Woźniak ze stowarzyszenia Radomianie Razem:

W tym roku, nowa asfaltowa nawierzchnia będzie układana na całej długości lub na nieutwardzonych fragmentach ulic: Altanowej, Bagiennej, Banacha, Barlickiego, Bartniczej, Błędowskiej, Chłodnej, Cichawy, Ciesielskiej, Czarnieckiego, , Dobrej Drzymały, Garbarskiej, Gęsiej, Godowskiej, Grójeckiej, Gruntowej, Góralskiej, Hipotecznej, Iglastej, Inwalidów Wojennych, Jaśminowej, Józefowskiej, Klwateckiej, Komunalnej, Kończyckiej, Kurdwanów, Kurpiowskiej, ks. Tadeusza Ofiary, Legackiego, Marglowej, Masztowej, Mieszka I, Mostowej, Nadrzecznej, Obozowej, Ozdobnej, Perzanowskiej, Piotra Skargi, Podleśnej, Polnej, Pośredniej, Puszczańskiej, Radiowej, Rawskiej, Różanej, Siarczyńskiego, Skrajnej, Skórzanej, Stodolnej, Stromej, Syrokomli, Towarzyskiej, Wośnickiej, Zofii Wronckiej (wcześniej Deperasińskiego), Wycecha, Wyścigowej, Zachodniej, Zawilcowej, Ziemowita i Zwierzynieckiej.

Na nadzwyczajnej sesji radni opozycji ustąpili także w kwestii realizacji programów edukacyjnych i społecznych współfinansowanych z funduszy unijnych. Tym razem zgodzili się na dokonanie w miasta budżecie przesunięcia pieniędzy niewykorzystanych w zeszłym roku na ten rok. Bez tego miastu groziła utrata nawet 10 milionów złotych.

Rada Miejska przyjęła także uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Na wniosek prezydenta znalazła się w niej budowa Centrum Rehabilitacji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. To inwestycja, która według uaktualnionego kosztorysu ma kosztować około 46 milionów złotych i której realizacja ma być rozłożona na trzy lata.

Regionalna Izba Obrachunkowa, która uznała, że niezgodność dokumentów to złamanie prawa, nie ma już podstaw do interwencji - mówi prezydent Radosław Witkowski:

Przedmiotem sporu był zapis o budowie rehabilitacji. Zabrakło go prognozie, ale był w budżecie.

Wieloletni Plan Finansowy radni przyjęli w grudniu, a budżet uchwalili w lutym. Regionalna Izba Obrachunkowa dała im czas do 22 marca na dopasowanie zapisu obu dokumentów.

Zapraszamy do nas: