Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Pierwsi Męczennicy Świętego Kościoła Rzymskiego
Dziś jest: Czwartek, 30 czerwca 2022

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Tablica na radomskim lotnisku upamiętniająca pobyt św. Jana Pawła II

piątek, 04 czerwca 2021 16:42 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Przy otwarciu lotniska w Radomiu zostanie wmurowana tablica upamiętniająca pobyt św. Jana Pawła II - poinformował na konferencji prasowej poseł Marek Suski, przypominając, że 4 czerwca 2021 obchodzona jest 30. rocznica pobytu papieża-Polaka w Radomiu. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rząd ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

- Dzisiaj spotykamy się, aby przypomnieć, że 4 czerwca 1991 roku Jan Paweł II celebrował mszę świętą tutaj na lotnisku. Wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i pełnomocnikiem rząd ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego ministrem Marcinem Horałą ustaliliśmy, że na pamiątkę tego wydarzenia zostanie wmurowana tablica - powiedział poseł Marek Suski.

Poseł Suski przypomniał, że w przyszłym roku zostanie również wmurowana tablica upamiętniająca protest radomskich robotników w czerwcu 1976 roku. Przypomnijmy, że Port Lotniczy w Radomiu nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976.

Lotnisko w Radomiu ma być gotowe w trzecim kwartale 2022 roku. Mają korzystać z niego przede wszystkim tanie linie lotnicze i czartery, zwalniając miejsce na warszawskim Lotnisku Chopina.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca 1991 roku w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

ZAPRASZAMY DO NAS