Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 maja 2022

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Zaawansowane prace na lotnisku w Radomiu

czwartek, 25 czerwca 2020 15:49 / Autor: Michał Kaczor
fot. PPL
Michał Kaczor

Prace na lotnisku w Radomiu na coraz bardziej zaawansowanym etapie. Koronawirus nie wstrzymał realizacji inwestycji.

Na początku czerwca Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło 4 kolejne przetargi na wykonanie prac budowlanych na radomskim Lotnisku. Za kilkanaście tygodni będzie gotowa droga startowa i rozpoczną się prace kolejnego etapu realizacji obejmujące budowę: układu drogowego, płyty postojowej, drogi kołowania oraz inne obiekty kubaturowe tworzące wewnętrzną infrastrukturę lotniska.

- Pandemia oczywiście ma wpływ na prognozy i na rozwój ruchu lotniczego. Nie zmienia to jednak pewnych założeń strategicznych, które realizuje PPL - mówi Mariusz Szpikowski, prezes PPL.

Mariusz Szpikowski stwierdził także, że współpraca z władzami miasta układa się lepiej niż przed zmianami w strukturze. Chodzi tu o przejście Konrada Frysztaka z funkcji wiceprezydenta na fotel posła RP.

Prezes PPL chwali współpracę z bazą wojskową na Sadkowie.

Prezes PPL zapewnia, że nie będzie problemów we współpracy po uruchomieniu lotniska cywilnego w Radomiu. Za przykład podaje lotnisko w Krakowie.

 

Europoseł Adam Bielan podkreśla, że wojsko jest na stałe związane z Radomiem.

Na początku czerwca Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło cztery nowe przetargi. Dotyczą one prac nad układem drogowym, płyt postojowych, wschodniej i zachodniej części drogi kołowania oraz obiektów kubaturowych. W Łączna wartość tych czterech inwestycji przekracza 200 mln zł.

Na lotnisku w Radomiu pracuje nowoczesny sprzęt do układania mieszanek betonowych. Mówi Paweł Pułkownik, zastępca dyrektora kontraktu.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że ustał ruch lotniczy w Polsce. Europoseł Adam Bielan przewiduje, że zacznie on powracać do normy w przyszłym roku.

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego podkreśla, że to idealny moment na rozwój inwestycji lotniczych.

Minister Horała nie obawia się, że ewentualne kolejne fale epidemii zahamują rozwój lotniska.dzek

Poseł Marek Suski podkreśla, że duże inwestycje napędzają gospodarkę i odbudowują potencjał. Taką na ziemi radomskiej jest budowa lotniska.

Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować do obsługi nawet ponad 9 mln pasażerów rocznie. Jeśli chodzi o drogę startową, to lotnisko w Radomiu ma mieć parametry wytrzymałościowe wyższe niż te, który ma Okęcie. Pas ma 2500m długości co pozwoli na przyjmowanie największych statków powietrznych używanych w transporcie lotniczym.

Zakończenie budowy lotniska i oddanie go do użytku planowane jest na połowę 2022 roku.

ZAPRASZAMY DO NAS