Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska, Sylwa Pysiak
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Cztery nowe przetargi na lotnisku w Radomiu. Kiedy polecimy pierwszym samolotem?

wtorek, 02 czerwca 2020 17:53 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło 4 nowe przetargi w ramach budowy lotniska w Radomiu. Dotyczą one prac nad układem drogowym, płyt postojowych, wschodniej i zachodniej części drogi kołowania oraz obiektów kubaturowych.

Budowa infrastruktury drogowej ma umożliwić dojazd do Portu Lotniczego od ul. Lubelskiej oraz pomocniczy z al. Wojska Polskiego. Przetarg zakłada również stworzenie wewnętrznego układu komunikacyjnego z wydzieleniem miejsc zatrzymania "kiss and fly" przed terminalem, parkingów, miejsc zatrzymania autobusów, budynków bram wjazdowych do strefy zastrzeżonej oraz drogi patrolowej. Zakończenie etapu planowane jest na IV kwartał 2021 roku.

Przetarg na obiekty kubaturowe dotyczy budynków niezbędnych do funkcjonowania lotniska (poza terminalem) - administracyjnego dla służb lotniskowych oraz hali garażowej z magazynami, a także dostosowania istniejących do przejęcia funkcji budynku socjalnego Agentów Obsługi Naziemnej i służb utrzymania lotniska. Zakończenie robót planowane jest na I kwartał 2022 roku.

Kolejne przetargi dotyczą budowy płyt postojowych, a także zachodniej i wschodniej części drogi kołowania. Tutaj prace mają zakończyć się w 2022 roku.

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego podkreśla, że to idealny moment na rozwój inwestycji lotniczych.

- Żaden kryzys nie jest wieczny, a zwłaszcza kryzys pandemiczny. Wszyscy analitycy przewidują, że ruch lotniczy będzie się odbudowywał. Teraz jest dobry moment, żeby na to się przygotować. Żebyśmy wtedy, kiedy połączenia lotnicze będą wracały, byli gotowi - mówił Marcin Horała.

Europoseł Adam Bielan podkreśla, że lotnisko w Radomiu będzie ważne dla całej Polski.

- Lotnisko radomskie jest ważne nie tylko dla naszego regionu, ale dla całej centralnej Polski. Właśnie to lotnisko będzie uzupełniającym dla lotniska Chopina, a później dla Centralnego Portu Komunikacyjnego - mówił.

Adam Bielan przewiduje, że w przyszłym roku ruch lotniczy w Polsce zacznie się odbudowywać.

- Najdalej w 2022 roku czeka nas całkowite zakorkowanie lotniska na Okęciu. Dlatego cieszę się, że kolejne prace w Radomiu postępują szybko i w 2022 roku będzie możliwość otwarcia lotniska - mówi.

Poseł Marek Suski podziękował za zaangażowanie i niedopuszczenie do wstrzymania i opóźnienia prac w okresie pandemii koronawirusa.

- Kiedy w różnych krajach były kryzysy, to właśnie inwestycje w infrastrukturę były początkiem odbudowy potencjału gospodarczego. Ta inwestycja jest motorem napędowym na ziemi radomskiej - mówił Marek Suski.

- To pokazuje perspektywę rozwoju lotniska, ale również naszego miasta i naszego regionu - dodał poseł Andrzej Kosztowniak.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski podkreśla, że lotnisko w Radomiu to nie tylko możliwość latania samolotem, ale też stanie się ważnym węzłem kolejowym i drogowym.

- Kluczem do rozwoju tego lotniska jest to, że planując lotnisko zaczęto myśleć o całej sieci powiązań między systemem drogowym, kolejowym i transportem lotniczym - powiedział prezes Szpikowski.

Prezes Szpikowski podsumował dotychczasowe prace na lotnisku w Radomiu. Mówił m.in. o budowanym pasie startowym i terminalu.

Dziś zostały ogłoszone kolejne przetargi, o których pisaliśmy powyżej. Łączna wartość tych czterech inwestycji przekracza 200 mln zł.

- Liczymy na to, że przetargi zostaną rozstrzygnięte planowo - zakończył prezes Szpikowski.

Zakończenie budowy lotniska w Radomiu planowane jest na połowę 2022 roku.

ZAPRASZAMY DO NAS