Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

KULTURA

IV Spotkania z muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej

czwartek, 30 czerwca 2022 12:59 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

W Muzeum Wsi Radomskiej zabrzmi muzyka wielu kultur: celtyckiej, żydowskiej, cerkiewnej i chrześcijańskiej to niecodzienna możliwość spotkania z kulturą wysoką i gwarancja przeżyć artystycznych na najwyższym poziomie. Już w najbliższą niedzielę, 3 lipca odbędzie się IV Spotkania z muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej.

Muzeum Wsi Radomskiej, jako jedyne w Polsce, posiada czynne organy piszczałkowe, które mogą być wykorzystywane do koncertowania. - Tegoroczna, IV edycja koncertów, organizowanych pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, zapowiada się bardzo interesująco. Zabytkowy kościół pw. św. Doroty będzie rozbrzmiewał muzyką i słowem deklamowanym w najlepszym, międzynarodowym wykonaniu. Bogactwo artystów oraz różnorodność stylów z pewnością zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców. Nasze koncerty są dedykowane również tym z Państwa, którzy wraz z rodziną, chcą przeżyć piękne chwile odwiedzając Muzeum Wsi Radomskiej - mówi Ilona Jaroszek dyrektor Skansenu.

Inauguracja odbędzie się 3 lipca b.r. o godz. 17:00. w zabytkowym kościele p.w. św. Doroty na terenie Muzeum Wsi Radomskiej.
Dr Lindsay Davidson – wybitny artysta grający na dudach, absolwent Uniwersytetu w Edynburgu, przybliży słuchaczom muzykę irlandzką.
Wirtuozowi towarzyszyć będzie dr hab. Irena Czubek – Davidson – znakomita harfistka i pedagog. Artystka jest harfistką Filharmonii Krakowskiej oraz adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Podczas koncertu rozbrzmiewać będą również organy, za którymi zasiądzie dr Emanuel Bączkowski, koncertujący organista i improwizator, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Conservatorio di Musica S. Cecila w Rzymie.

Muzyce towarzyszyć będą wiersze Zbigniewa Herberta, Romana Brandstaettera, Janusz St. Pasierba oraz Wisławy Szymborskiej, które po mistrzowsku zinterpretuje prof. Maja Komorowska – znakomita aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Podczas koncertu nie zabraknie również akcentu poświęconego tradycji żydowskiej.
Kolejne koncerty odbędą się 14 sierpnia i 11 września br.