Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

KULTURA

Piotr Sikora: całe moje życie kręciło się wokół muzyki

czwartek, 30 czerwca 2022 10:01 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczysta gala 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odbędzie się 6 lipca w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wyróżnienia przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Wśród laureatów jest Piotr Sikora z gminy Przysucha.

W kategorii dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego laureatem został m.in. Piotr Sikora – skrzypek, twórca instrumentów. Jeden z najstarszych mistrzów kultury tradycyjnej w regionie. Prowadzi warsztaty budowy basów, skrzypiec i bębenków. Mieszka Kuźnicy koło Przysuchy. Ma 88 lat. Jest stałym uczestnikiem Targowiska Instrumentów na Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” oraz Jarmarku Instrumentów w Kazimierzu Dolnym, którego wielokrotnie mogliśmy podziwiać na scenie muszli koncertowej w Przysusze podczas Dni Kolbergowskich.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w siedmiu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), mistrza tradycji, kapel, zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.