Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Nieustającej Pomocy
Dziś jest: Poniedziałek, 27 czerwca 2022

KULTURA

Muzyczne podróże z Radomską Orkiestrą Kameralną

poniedziałek, 16 maj 2022 14:37 / Autor: Magdalena Król
fot. ROK
Magdalena Król

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert pt. „Muzyczne podróże”, który odbędzie się w sobotę, 21 maja, o godz. 18:00 w Sali Koncertowej ROK.

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, pełen słońca i zieleni. Idealny czas na podróże. I właśnie w tym radosnym wiosennym czasie François Ragot wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną zabiorą nas w podróż po świecie muzyki nasyconej brzmieniem wiolonczeli. Publiczność będzie mogła przenieść się także do świata dźwięków niecodziennego instrumentu jakim jest marimba, na której zagra młoda, uzdolniona radomianka Róża Zimnicka.

François Ragot to niezwykle uzdolniony francuski wiolonczelista. Ukończył z wyróżnieniem studia muzyczne w Conservatoire National w Perpignan na kierunku wiolonczela i muzyka kameralna. Następnie przez pięć lat studiował w Paryżu u Jeana Huchota z Opery Paryskiej i Philippe’a Müllera z Conservatoire Supérieur de Musique, zdobywając wiele nagród. Występował na pięciu kontynentach jako solista i dyrygent. Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć m.in. „Elegię” na wiolonczelę i smyczki Gabriela Faure (1845-1924). Jako kompozytor Faure miał ogromną inwencję melodyczną, wrażliwość harmoniczną, poczucie proporcji, nie ulegając żadnym wpływom, doprowadził swoją sztukę do klasycznej prostoty i klarowności.

Ważną częścią koncertu będzie występ Róży Zimnickiej, która jest uczennicą ZSM w Radomiu, a także laureatką Nagrody Specjalnej na XII Szkolnym Konkursie na Wykonanie Utworu z Orkiestrą. Zaprezentuje nam swoją umiejętność gry na bardzo ciekawym instrumencie jakim jest marimba. Wraz z ROK wykona Despadida (Farewell) z Koncertu na marimbę i orkiestrę no. 1 Neya Rosauro. Ney Rosauro (ur. 1952 w Rio de Janeiro) to brazylijski perkusista i kompozytor. We wszystkich swoich utworach bardzo silnie zaznacza styl rodzimej muzyki brazylijskiej, szczególnie przez uwypuklenie i pierwszorzędną rolę instrumentów perkusyjnych. Utwór ten posiada żywiołowy charakter, a marimba prezentuje się w nim jako instrument melodyczny i prowadzący główne myśli muzyczne.
Koncert „Muzyczne podróże” będzie świeży, ożywczy i pełen pozytywnej energii.

Bilety w cenie 22, 20, 18 i 16 zł dostępne w kasie ROK oraz przez Internet na stronie www.rok.art.pl