Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Muzea

Jak wyglądała Wielkanoc na radomskiej wsi? - wystawa w skansenie

poniedziałek, 18 kwietnia 2022 17:41 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Fot. Muzeum Wsi Radomskiej
Magdalena Gliszczyńska

W Muzeum Wsi Radomskiej zwiedzający mogą obejrzeć wielkanocne aranżacje wnętrz obiektów architektonicznych.

Ekspozycje przybliżają klimat wiosennego świętowania dawnej wsi na przykładzie zwyczajów, obrzędów i tradycyjnych praktyk związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą. Okres wielkanocny w Radomskiem posiadał zarówno kontemplacyjny i wyciszony charakter, jak też nastrój radosny i pełen nadziei na pomyślny czas. Był efektem połączenia się liturgii i obchodów kościelnych oraz tradycji ludowych, czasem nawet przedchrześcijańskich.

Zwiedzając czasowe, wielkanocne wystroje wnętrz obiektów w Muzeum Wsi Radomskiej należy pamiętać, że ukazane zwyczaje niejednokrotnie są fuzją wielu czynników. Na przestrzeni wieków na rodzimym gruncie zachodziła kontaminacja tradycji chrześcijańskiej oraz elementów o rodowodzie słowiańskim. Teologiczny wymiar świąt Wielkiej Nocy wskazuje, ze jest to czas wielkiej nadziei i obietnicy życia po życiu oraz nagrody zbawienia umożliwionej dzięki ofierze jaką złożył z siebie Jezus Chrystus dla odkupienia świata. Ludowa wizja świata natomiast wiązała okres nastania wiosny z odrodzeniem życia i rekreacją uświęconego porządku ustanowionego po zimowym okresie martwoty, chaosu i śmierci. Podobnie jak w przypadku egzegezy chrześcijańskiej, trwanie czy pożądane funkcjonowanie kosmosu było przedłużone dzięki interwencji istot nadprzyrodzonych toczących walkę z siłami ciemności. Na formie prezentowanych ludowych obyczajów, które niekiedy posiadały charakter ogólnonarodowy, zaważył kontekst historyczny determinujący przedstawienie adekwatnego stanu wierzeń i obyczajowości oraz sytuacji życiowej mieszkańców obiektów.

Aranżacje wielkanocne prezentujące ludową Wielkanoc ziemi radomskiej są udostępnione dla zwiedzających do 29 kwietnia br.

Ponadto, do 3 maja w skansenie można zwiedzać inną wystawę pod tytułem "Wielkanocne klejnoty", na której prezentowana jest kolekcja pocztówek wycinankowych i pisanek z kolekcji Mariana Sołobodowskiego.