Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

Koncerty

Koncert Wielkopostny w Muzeum Wsi Radomskiej

czwartek, 24 marca 2022 16:01 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się Koncert Wielkopostny. Wystąpią dr Emanuel Bączkowski (organy), ks. dr Rafał Kobyliński (tenor), a słowo o Stefanie Wrocławskim wygłosi ks. Andrzej Zarzycki.

Koncert organowy będzie podzielony na dwie części. W pierwszej usłyszymy opracowania pieśni wielkopostnych i preludia organowe Stefana Wrocławskiego.

- To ważna postać dla kultury muzycznej Radomia. Stefan Wrocławski jako organista kościoła Mariackiego był człowiekiem dobrze wykształconym, co dawało mu możliwość wielu działań artystycznych i prowadzenia chóru. Poświęcał także sporo czasu, aby zespół mógł wykonywać jego opracowania i kompozycje. To wszystko przetrwało do dzisiaj w rękopisach. Jestem szczęśliwym posiadaczem oryginalnego zbioru opracowań preludiów organowych pochodzących z tamtych czasów - mówi dr Emanuel Bączkowski, doktor nauk muzycznych i organista.

Sylwetkę Stefana Wrocławskiego przybliży ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Druga część koncertu będzie poświęcona tzw. literaturze muzycznej o tematyce wielkopostnej.

- To będzie bardzo ciekawa część, bo Radom ma możliwość zetknięcia się z ciekawą postacią, jaką jest ks. dr Rafał Kobyliński, jezuita, doktor sztuki wokalnej. W jego wykonaniu w pierwszej części będą pieśni Stefana Wrocławskiego na głos z organami, a w drugiej utwory z literatury organowej, między innymi słynne "Agnus Dei", ale także "Pie Jesu" Gabriela Fauré - zachęca dr Bączkowski.

Koncert odbędzie się w zabytkowym kościele św. Doroty w Muzeum Wsi Radomskiej. Są tam wyjątkowe 7-głosowe organy piszczałkowe.

- To absolutny ewenement. Muzeum Wsi Radomskiej jest jedyną instytucją kultury, która posiada grające organy piszczałkowe - tłumaczy Emanuel Bączkowski.

Koncert rozpocznie się w niedzielę (27 marca) o godzinie 16:30.

Więcej o tym w rozmowie z doktorem Emanuelem Bączkowskim: