Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Muzea

Monumentalne rzeźby z Nowego Jorku płyną do Orońska

wtorek, 06 lipca 2021 21:25 / Autor: Michał Kaczor
fot. CRP Orońsko
Michał Kaczor

Monumentalne rzeźby Ursuli von Rydingsvard wyruszyły w rejs z Nowego Jorku do Polski. 21 sierpnia zostaną zaprezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wystawę „Tylko Sztuka” Ursuli von Rydingsvard będzie można oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od 21 sierpnia do 26 września.

Wystawa będzie składała się z rzeźb wykonanych z drewna cedrowego, zwierzęcych jelit, żywicy poliuretanowej, rysunków oraz instalacji. Będziemy mogli zobaczyć m.in. prace „Pierwsza”, „Scratch” i „Elegantka”.

Ursula von Rydingsvard jest jedną z najbardziej znanych artystek w Stanach Zjednoczonych. Jej prace można spotkać w najważniejszych kolekcjach i miejscach sztuki, takich jak nowojorskie Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art, Madison Museum of Contemporary Art w Wisconsin, National Gallery of Art w Waszyngtonie, San Francisco Museum of Modern Art, Whitney Museum of American Art, Park Rzeźby Storm King Art Center pod Nowym Jorkiem i wielu innych ważnych instytucjach kultury i nauki.

W czasie swojej ponad czterdziestoletniej praktyki artystycznej Ursula von Rydingsvard zdobyła umiejętność przekraczania kulturowych granic, które obrazują jej rozwój intelektualny i psychologiczny. Jest jedną z nielicznych rzeźbiarek na świecie operujących w sposób wyjątkowy monumentalną formą, łącząc precyzję i pracowitość przypominającą twórców średniowiecza z nowoczesną sztuką abstrakcyjną, której nadała własny niepowtarzalny charakter.