Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

BÓG HONOR SYNCZYZNA – debata we Wsoli

wtorek, 06 listopada 2018 08:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Muzeum we Wsoli
Elżbieta Warchoł

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza 11 listopada na debatę.

BÓG HONOR SYNCZYZNA – debata pod takim tytułem odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza w najbliższą niedzielę, 11 listopada. Poprowadzi ją Jerzy Sosnowski, a jego współrozmówcy to ojciec Tomasz Dostatni oraz Janusz Opryński. Tematem dyskusji będzie współczesny patriotyzm, a punktem wyjścia Gombrowiczowska opozycja Ojczyzny i Synczyzny. Spotkanie jest kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu „Słowo i reszta” współorganizowanym przez Fundację Instytut Gombrowiczowski oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Cykl dofinansowany został z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Gombrowicz o patriotyzmie pisał wielokrotnie, na przykład polemizując w zapiskach „Dziennikowych” z reakcjami na publikacje „Trans-Atlantyku”: „Ale niechże Straszewicz nie wymaga ode mnie, abym ja służył Ojczyźnie nie według mego najlepszego rozumienia, a tylko wedle tego, co on uważa za słuszne. W takim razie ja miałbym równe prawo nazwać Straszewicza złym Polakiem – gdyż, z mego punktu widzenia, ten emocjonalny patriotyzm, który on reprezentuje, przyczynił nam najokropniejszych szkód, zaważył najfatalniej na całej naszej polityce i, co gorzej, na naszej kulturze. Posłuchajcie, co mówi o nas świat – zastanówcie się nad tym, jak nas widzą i odczuwają cudzoziemcy. Jesteśmy przykładem kurczowego patriotyzmu.” Indywidualistyczne postulaty Gombrowicza nie zostały nigdy zrealizowane, a w Polsce co jakiś czas obserwujemy nawroty patriotyzmu nacjonalistycznego, z założenia podporządkowującego jednostkę narodowi. Czy możliwy jest w Polsce inny patriotyzm? Inny, to znaczy jaki? W dyskusji padnie zapewne wiele innych pytań i odpowiedzi, okazję do włączenia się w nią będzie miał każdy, kto do Wsoli przyjedzie.

Wybraliśmy takich rozmówców, by rozmowa toczyła się na innym, wyższym poziomie niż polityczne spory – podkreśla Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza. Dominikanin Tomasz Dostatni jest znanym duszpasterzem inteligencji, publicystą i dziennikarzem, prowadzi również vloga, Janusz Opryński to założyciel legendarnej grupy teatralnej Provisorium, a także reżyser i menadżer kultury. Jerzy Sosnowski jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem.

Zapraszamy do Muzeum Gombrowicza 11 listopada o godz. 17.00.Wstęp wolny. Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kierunek Michałow). Powrót po spotkaniu, około godz. 18.30. (za: Muzeum we Wsoli)