Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Diecezja radomska ma sześciu nowych diakonów

sobota, 14 maj 2022 13:14 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Sześciu alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przyjęło dziś święcenia diakonatu.

W radomskiej katedrze odbyły się dziś święcenia diakonatu. Udzielił ich biskup Piotr Turzyński.

- Drodzy bracia, za chwilę diakoni, bądźcie blisko Chrystusa. Powiedzcie dzisiaj na tej Eucharystii "Panie Jezu, trzymaj mnie blisko siebie" i powiedzcie sobie w duszy, że zawsze w Kościele, ze wspólnotą i wśród uczniów Chrystusa - nie po swojemu - ale tak, jak wspólnota uczniów tego chce - mówił biskup Piotr Turzyński.

Biskup Piotr nawiązał też do diakonów z historii Kościoła.

- W historii Kościoła są piękne postacie diakonów. Macie się też wpisać w tę historię - święty Szczepan, Wawrzyniec, Franciszek, Efrem. Czas na was. XXI wiek - jakkolwiek jest - łatwo czy niełatwo. Jesteście sługami Wielkiego Pana, który kocha, pociąga i nie może was nigdy zostawić. Wytrwajcie w Jego miłości - dodał biskup.

Święcenia diakonatu przyjęli: Bartosz Fijałkowski z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach, Bartosz Janik z parafii św. Łukasza w Radomiu, Gracjan Kolendowski z parafii św. Trójcy w Starachowicach, Patryk Korcz z parafii św. Wawrzyńca w Głowaczowie, Tomasz Walasik z parafii św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu oraz Krzysztof Zając z parafii Miłosierdzia Bożego w Lipowym Polu.

Po mszy świętej diakoni podziękowali wszystkim, którzy wspierali ich na drodze do przyjęcia święceń diakonatu.

Diakon Patryk Korcz mówi, że to był długo oczekiwany czas.

- Bardzo oczekiwaliśmy tego dnia z całym rokiem z radością, ale również pojawiło się myślenie, że Pan Bóg stawia przed nami wielką odpowiedzialność. Drżało serce na myśl o leżeniu na posadzce w katedrze, o modlitwie święceń, o nałożeniu rąk przez księdza biskupa. To są piękne chwile, które do końca życia zostaną w naszych sercach - mówi.

Diakon Krzysztof Zając dodaje, że święcenia diakonatu to ogromne przeżycie nie tylko dla nich, ale też rodzin, które ich wspierają.

Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. Diakoni pomagają biskupom i księżom w pracy duszpasterskiej. W czasie Eucharystii towarzyszą księdzu, pomagają mu przy sprawowaniu mszy świętej. Mogą także głosić kazania albo homilie.