Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Ostatni transport z darami już w drodze na Ukrainę

środa, 13 kwietnia 2022 22:36 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

5 tysięcy świątecznych paczek żywnościowych przygotowali i wysłali transportem humanitarnym na Ukrainę Rycerze Kolumba z Radomia. Dary do katolików dotrą jeszcze w tym tygodniu, a do wyznawców kościołów prawosławnych za tydzień.

Od początku wojny w Ukrainie Rycerze Kolumba wspierają, przyjmują i finansują zakup żywności i leków. Przed świętami zebrali ok. 30 ton różnego rodzaju produktów spożywczych. Każde pudełko to zestaw dla jednej rodziny. - Powiedzmy, że jest to dość mocno rozbudowany i poświęcony już koszyczek wielkanocny - mówi kapelan Rycerzy Kolumba,ks.Wiesław Lenartowicz:

Rycerze Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja charytatywna. Mężczyźni, którzy do niej należą nigdy nie pozostają obojętni na ludzką biedę czy krzywdę - mówi brat Andrzej Anasiak:

- Jesteśmy mostem łączącym tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy, chcą ją okazać - tłumaczy.

Każda paczka jest odpowiednio oznakowana. W środku znajdują się m.in. baranek, baba wielkanocna, wędlina, słodycze, mąka czy ryż W sortowanie artykułów zaangażowali się m.in. wolontariusze z kilku radomskich szkół, harcerze czy mieszkańcy parafii.

Wczoraj do Lwowa wyjechało 3 tysiące paczek z darami, a jeszcze dziś w nocy wyruszy kolejny transport. Symboliczne pudełko z numerem 5000 ułożył na palecie Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba Patrick Kelly, który przyleciał do Polski ze Stanów Zjednoczonych specjalnie na zaproszenie Rycerzy Kolumba Rady 14004.

Wartość przekazanej pomocy szacuje się już na 4 mln dolarów.

Na zaproszenie rycerzy w spotkaniu uczestniczyli biskup pomocniczy Piotr Turzyński, brat Szymon Czyszek z Rady Najwyższej Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce oraz ojciec Jonathan Kalish, dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego Rycerzy Kolumba w USA.

Najwyższy Rycerz z uwagą wysłuchał sprawozdania z działalności radomskiej Rady Rycerzy Kolumba i ogromnego zaangażowania w pomoc nie tylko ogarniętą wojną Ukrainie. Patrick Kelly podziękował za wkład i ciężką pracę, jaką wykonali Rycerze Kolumba od początku wojny. W ramach tego podziękowania uhonorował nagrodami im. błogosławionego ks. Michaela Mcgivney’a - kapelana ks. Wiesława Lenartowicza, brata Andrzeja Anasiaka oraz Wielkiego Rycerza Rady 14004 brata Marka Tykę. Patrick Kelly otrzymał również skromny upominek w postaci Ikony św. Michała Archanioła namalowanej przez dwie panie z Ukrainy przebywające na terenie parafii.

W spotkaniu wzięli też udział rycerze z kilku rad w Radomiu i regionie radomskim wraz z rodzinami.   

Mszy św. w kościele pw. MB Częstochowskiej przewodniczył proboszcz parafii, ks. Wiesław Lenartowicz, a homilię wygłosił biskup Piotr Turzyński. - Przez wieki Rycerze Kolumba idąc za swym fundatorem, założycielem, błogosławionym Michałem rozumieli, że trzeba stawać po stronie dobra, trzeba czynić dobro, trzeba pomagać biednym, trzeba być razem i wtedy to dobro ma jeszcze większą siłę - mówił biskup:

Po Eucharystii Patrick Kelly poprowadził konferencje, w której przekazał podziękowania dla Rycerzy Kolumba od papieża Franciszka

Spotkanie zakończyła wspólna pamiątkowa fotografia.