Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Wydarzenia

Tłumy na Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej

niedziela, 10 kwietnia 2022 16:48 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Msza święta, kiermasz wielkanocny z wyrobami ludowymi oraz otwarcie wystawy. Po raz kolejny w Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się uroczystości Niedzieli Palmowej.

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej to dzień, w którym Skansen odwiedza wielu gości. Można było wziąć udział w warsztatach tworzenia pisanek oraz skorzystać z propozycji wystawców, którzy na wielkanocnym kiermaszu proponują swoje wyroby.

- Jak co roku nasz sezon rozpoczynamy kiermaszem wielkanocnym. Ten dzień jest dla ciała, ale także i dla ducha, dlatego także odbyła się procesja z palmami do naszego kościoła - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej

Centralnym punktem Niedzieli Palmowej w Skansenie była Msza święta pod przewodnictwem biskupa radomskiego Marka Solarczyka:

- Niech ta dzisiejsza liturgia i to Boże Słowo poprowadzi nas przez cały tydzień, ku tym najpiękniejszym i największym tajemnicą świąt Paschalnych - mówił biskup Marek Solarczyk w czasie homilii.

O oprawę muzyczną Eucharystii zadbali alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pod przewodnictwem ks. Andrzeja Zarzyckiego. Klerycy wyśpiewali opis Męki Pańskiej:

Podczas obchodów rozstrzygnięty został również konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego skierowany do uczniów szkół podstawowych. Do konkursu w sumie wpłynęło ponad 200 prac z całego regionu

- Ten rok obfituje w dużą ilość palm. Przygotowano ponad 200 palemek - dodaje dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

W Niedziele Palmową w Skansenie można było kupić również świąteczne ozdoby. Na stoiskach można było znaleźć wytwory sztuki ludowej:

Podczas kiermaszu wielkanocnego nie zabrało również akcentu ukraińskiego. Można było spróbować m.in. potraw z kuchni ukraińskiej.

Nie zabrało również stanowiska, na którym można było zakupić palmy i jajka w barwach ukraińskiej flagi.

Po Mszy świętej w Domu Ludowym odbyło się otwarcie wystawy wielkanocnej z kolekcji Mariana Sołobodowskiego.

- Tutaj są piękne wycinanki o tematyce wielkanocnej - mówi Marian Sołobodowski.

Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej patronowało Radio Plus Radom.