Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Piotr Turzyński: bp Adam był człowiekiem wielkiej wrażliwości i kultury

wtorek, 15 marca 2022 21:40 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

We wtorek, 15 marca, rozpoczęły się uroczystości żałobne zmarłego w niedzielę bp Adama Odzimka. Mszy świętej żałobnej w radomskiej katedrze przewodniczył bp Marek Solarczyk, a homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.

Razem z pasterzem diecezji mszę świętą koncelebrowało kilku biskupów i 200 kapłanów. W homilię wygłosił biskup Piotr Turzyński.

- Ci, którzy znali śp. biskupa Adama zgodzą się ze mną, że był człowiekiem wielkiej wrażliwości i kultury. W kazaniach obecna była literatura, malarstwo, muzyka, filmy. Znamy jego wrażliwość na stworzony świat. Podczas spacerów, które lubił, woził ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić piękne miejsca, a miał swoje ulubione miejsca w lesie, wśród skałek, nad jakimś jeziorem. Kochał przyrodę. W czasie choroby za tymi spacerami tęsknił. Miał wielką miłość do sportu, zwłaszcza do piłki siatkowej i tenisa stołowego. Wiele razy graliśmy razem na sali gimnastycznej albo zapraszał kogoś, aby pograć w "ping ponga". Nasz radomski klub zawsze go zapraszał, a on był wiernym kibicem. Zapraszali księdza biskupa na spotkania opłatkowe czy wielkanocne, a on bardzo się cieszył, że przynosił worek różańcy i mówił chłopcy bierzcie - mówił podczas homilii biskup Piotr Turzyński.

Najbliższa rodzina, licznie zgromadzeni parafianie oraz księża wypełnili dzisiaj radomskiej katedry.

Na początku Eucharystii biskup Marek Solarczyk odczytał list od Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolina:

W imieniu duchowieństwa zmarłego biskupa żegnał ksiądz prałat Jan Niziołek, kolega rocznikowy z lat studiów seminaryjnych:

Następnie w imieniu diecezjan głos zabrali wierni parafii św. Kazimierza w Radomiu, rodzinnej parafii śp. biskupa Adama.

W imieniu biskupów radomskich słowo pożegnania skierował biskup Marek Solarczyk, który wyraził wdzięczność Bogu za życie, kapłaństwo i posługę biskupa Adama, oraz osobom opiekującym się w ostatnich miesiącach jego choroby:

Jutro, 16 marca, o godzinie 12:00 będzie sprawowana Msza święta pogrzebowa w radomskiej katedrze. Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie ciała zmarłego w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Mszę świętą będzie transmitować Radio Plus Radom.

 

 Śp. Biskup Adam Odzimek (1944-2022)

Biskup Adam Maciej Odzimek urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu, w rodzinie Piotra i Janiny Kępczyńskej. Naukę rozpoczął w Złotym Stoku w województwie wrocławskim, dokąd po wojnie na kilka lat przeprowadziła się jego rodzina, a od 1952 r. kontynuował naukę w Radomiu. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1962 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Syrokomli, następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W 1964 r., na początku trzeciego roku formacji seminaryjnej został wcielony przez władze do zasadniczej służby wojskowej, którą odbywał początkowo w Gubinie, a następnie w Opolu. Po zakończeniu służby wojskowej kontynuował studia seminaryjne. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1969 r. w katedrze sandomierskiej z rąk bp. Piotra Gołębiowskiego, administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Wkrótce, po święceniach kapłańskich został skierowany na zastępstwo do parafii Bardzice. Pierwszą jego placówką wikariuszowską była Szewna (1969-1972). W 1972 r. skierowany został na specjalistyczne studia biblijne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 r. uzyskał tytuł magistra. W czasie wakacji podejmował zastępstwa w parafiach: Skotniki Koneckie (1973 r.) i Modliborzyce (1976 r.). Końcowy etap studiów i przygotowywania pracy doktorskiej łączył z posługą wikariuszowską w parafii Białaczów (1977 r.) i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej (1977-1978).

W 1978 r. na podstawie dysertacji: „Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach a Łukaszowy opis męki Jezusa”, uzyskał tytuł doktora teologii w zakresie nauk biblijnych. W tym samym roku został mianowany wykładowcą Nowego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. W latach 1980-1983 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał uzyskał licencjat z Pisma Świętego. W 1984 r. odbył czteromiesięczną podróż studyjną do Ziemi Świętej. Po powrocie do diecezji ponownie podjął wykłady z Pisma Świętego w seminarium duchownym diecezji sandomiersko-radomskiej.

Jan Paweł II 20 kwietnia 1985 r. mianował go biskupem pomocniczym diecezji sandomiersko-radomskiej i tytularnym Tadamata. Ogłoszenie tej nominacji nastąpiło 25 kwietnia 1985 r. Sakrę biskupią otrzymał przed konkatedrą radomską 12 maja 1985 r. Była to pierwsza konsekracja biskupia w dziejach Radomia. Głównym konsekratorem był wówczas kard. Józef Glemp – Prymas Polski, a współkonsekratorami: bp Edward Materski – biskup sandomiersko-radomski i bp Stanisław Szymecki – biskup kielecki. Swym zawołaniem biskupim bp Adam Odzimek uczynił słowa: „Ne deficiant fides caritasque” („Aby wiara i miłość były mocne”).
W latach osiemdziesiątych bp Adam Odzimek zainicjował w Radomiu spotkania biblijne, które odbywały się w kościele Matki Bożej Miłosierdzia. W 1986 r. został prałatem archidiakonem Kapituły Katedralnej w Sandomierzu. Od 1986 r. był dziekanem Kapituły Konkatedralnej św. Kazimierza w Radomiu (od 1992 r. katedralnej). W latach 1988-1998 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do Spraw Trzeźwości. Jedną z jego ówczesnych inicjatyw była coroczna piesza pielgrzymka w intencji trzeźwości do Niepokalanowa. Decyzją Jana Pawła II z 25 marca 1992 r. został ustanowiony biskupem pomocniczym nowo powstałej diecezji radomskiej. Jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny wspierał w posłudze kolejnych biskupów: bp. Edwarda Materskiego, bp. Jana Chrapka, bp. Zygmunta Zimowskiego i bp. Henryka Tomasika. Wykładał przedmioty biblijne w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, jak też w Radomskim Instytucie Teologicznym przy Wydziale Teologii KUL, a następnie na Wydziale Teologicznym UKSW w Radomiu. Pole jego zainteresowań naukowych stanowiły Ewangelie Synoptyczne i Pisma Janowe. 28 kwietnia 2000 otrzymał honorowe obywatelstwo gminy Wieniawa.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, 7 października 2019 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. W ostatnich latach zmagał się z postępującą chorobą nowotworową. 9 lutego 2022 r. został przewieziony do radomskiego szpitala. Wówczas też bp Marek Solarczyk, biskup radomski, zwrócił się z prośbą do wiernych o modlitwę w intencji jego powrotu do zdrowia. Zmarł 13 marca 2022 r. w swym mieszkaniu w Radomiu.

/bigram opracował ks. prał. dr Albert Warso/