Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

Wydarzenia

Piernikowe szaleństwo w Bajce

niedziela, 19 grudnia 2021 11:38 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

W Centrum Nauki i Zabawy Bajka Caritas Diecezji Radomskiej trwa sezon piernikowy. Podopieczni podczas zajęć w Bajce od podstaw tworzą pierniki, czyli robią ciasto, potem je pieką, a następnie dekorują.

Swoją przygodę z piernikami podopieczni Centrum Nauki i Zabawy Bajka rozpoczęli od wyjazdu do Warszawy do pracowni Efektu Domina Kulczyk Foundation, aby uczestniczyć w interaktywnych pokazach historycznego wypieku piernika, które był prowadzone prowadzone przez Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmę Korzenną. Podopieczni Bajki poznali składniki tradycyjnego ciasta, recepturę sprzed pięciuset lat. Następnie zabrali się do wypieku, a później strojenia pierników. Całość prowadzili animatorzy z Muzeum Żywego Piernika z Torunia ubrani w stroje nawiązujące do odzieży rzemieślników piekarskich z XVI wieku.

- Ten wyjazd zapoczątkował u nas sezon piernikowy. Dzieci przychodzą z wielką radością i chęcią robić pierniki - mówi Paulina Zalewska, kierownik Centrum Nauki i Zabawy Bajka.

Każdy piernik wykonany przez podopiecznych Bajki jest unikatowy, niepowtarzalny i kreatywny.

- To już nie jest pierwszy raz kiedy w Bajce pieczemy pierniki. Pani tylko wspierają młode osoby. Dzieci są samodzielne i bardzo kreatywne - dodaje Paulina Zalewska.

Podczas pieczenia pierników nie brakuje świątecznych rozmów, uśmiechu i dobrej zabawy. Jak mówią sami podopieczni, najbardziej lubią dekorować swoje pierniki:

Pierniki wykonane przez podopiecznych Centrum Nauki i Zabawy Bajka w Radomiu trafią m.in do seniorów.