Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup znosi dyspensę od udziału w niedzielnej mszy świętej

piątek, 11 czerwca 2021 13:14 / Autor: Radosław Mizera
Fot. episkopat.pl
Radosław Mizera

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali dzisiaj, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

- W związku ze zmniejszonym stanem epidemii oraz znoszonymi restrykcjami sanitarnymi, z dniem 20 czerwca 2021 roku cofam dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej udzieloną w dniu 15 stycznia br. - czytamy w komunikacie biskupa radomskiego.

Dyspensja dotyczyła wyłącznie osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym, oraz tych wiernych, którzy mieli objawy infekcji (np. kaszel, podwyższona temperatura). Dyspensą były również objęte osoby, które czuły wielką obawę przed zakażeniem.

Od 13 czerwca w kościołach będzie mogła być zajęta połowa miejsc, a od soboty 26 czerwca – 75 proc. miejsc. Przy czym należy zaznaczyć, że do limitu miejsc nie będą wliczane osoby zaszczepione. Do tychże restrykcji nie wliczają się, tak jak wcześniej, osoby sprawujące kult religijny.

Kolejne poluzowania obostrzeń mają przede wszystkim związek z postępującymi szczepieniami. Dwoma dawkami (lub szczepionką jednodawkową) zaszczepionych zostało do tej pory 8 mln 192 tys. osób. Ogółem wykonano natomiast 23 mln 240 tys. szczepień.