Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: 26 maj 2020

Wydarzenia

Parafia na Sadkowie podziękowała za pontyfikat św. Jana Pawła II

niedziela, 17 maj 2020 13:45 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W przeddzień setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w kościele na Sadkowie odprawiona została msza święta dziękczynna. - Utwierdzanie wszystkich w wierze to największy wymiar pontyfikatu św. Jana Pawła II - mówił biskup Henryk Tomasik.

Mszy świętej z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przewodniczył ks. biskup Henryk Tomasik. Sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na udział wszystkich parafian, ale ci, co nie mogli przyjść osobiście, łączyli się za pośrednictwem internetu.

W homilii biskup Henryk Tomasik dziękował za pontyfikat św. Jana Pawła II. Podkreślił ogromną rolę, jaką papież Polak odegrał w historii świata.

- Dziękujemy za wspaniałego przewodnika po drogach Ewangelii - za św. Jana Pawła II. Odegrał on niezwykle ważną rolę w historii Kościoła, świata, naszej Ojczyzny. Kształtował postawę wielu osób. Dziękujemy Panu Bogu za dzień urodzin Ojca Świętego, ale też za to, co dokonało się 16 października 1978 roku. Konklawe, ku wielkiemu zaskoczeniu całego świata, wybrało Polaka - mówił biskup Henryk Tomasik.

- O wielkości tego pontyfikatu świadczy przede wszystkim to, w jaki sposób św. Jan Paweł II realizował misję powierzoną św. Piotrowi przez Chrystusa. "A ty utwierdzaj braci w wierze". To jest największy wymiar tego pontyfikatu - utwierdzanie wszystkich w wierze w Jezusa Chrystusa - mówił dalej biskup radomski.

Biskup Henryk Tomasik przypomniał także o kształtowaniu przez papieża młodego pokolenia.

- Św. Jan Paweł II mówił do młodzieży: "Ja jestem wśród was po to, aby mówić wam o Chrystusie". To był zawsze najważniejszy temat każdego orędzia, każdego światowego dnia młodzieży i wszystkich pielgrzymek. To do nas Polaków Ojciec Święty mówił o potrzebie kształtowania naszego dziedzictwa, naszej kultury w duchu Ewangelii - mówił biskup.

Biskup nawiązał też do pytania, które znalazło się w liście episkopatu - co dzisiaj Jan Paweł II chciałby nam jeszcze powiedzieć?

- Z całą pewnością chciałby powtórzyć to, że osoby Jezusa Chrystusa nie można wyeliminować z żadnego miejsca na kuli ziemskiej. Chciałby nam powiedzieć tu - w budującej się świątyni - coś bardzo ważnego - prawdą zasadniczą jest to, że to Eucharystia buduje kościół. Święty Jan Paweł II bardzo często mówił o tajemnicy Eucharystii - to właśnie dla niej i ze względu na nią wznoszone są nasze świątynie. Z całą pewnością chciałby powiedzieć to, co wypowiedział w Nowej Hucie. Mówił wówczas: "Kościoły, które budujecie, budowaliście i będziecie budować są znakiem waszej wiary. Wybudowaliście kościół, a życie wypełnijcie Ewangelią". Popatrzmy, jak bardzo aktualne są te wskazania św. Jana Pawła II. Także teraz, w tej trudnej sytuacji. Powoli, wspólnie będziemy podejmowali ten wielki wysiłek, aby przejść od kościoła wirtualnego do realnego - powiedział.

Odsłuchaj całą homilię:

Pierwsza msza święta w nowo wybudowanej świątyni odprawiona została 26 kwietnia. Ks. Dariusz Olender, proboszcz parafii mówi, że to prezent od wiernych dla św. Jana Pawła II.

- Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że udało się w tak małej wspólnocie parafialnej w wigilię 100. rocznicy urodzin papieża wejść do nowo budującego się kościoła i brać udział w liturgii pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. To nasz mały prezent dla naszego patrona - św. Jana Pawła II - że to w świątyni jemu dedykowanej, mogliśmy uczcić jego osobę i Ojca w Niebie - powiedział ks. Dariusz Olender.

W mszy świętej uczestniczył również wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski.

- To wzruszający dzień, na który czekali długo wszyscy parafianie. Pamiętam kaplicę stojącą obok. Miałem przyjemność bywać tutaj wtedy, kiedy ona była jeszcze nowa i postawiona na chwilę. Tak się złożyło, że było to ponad 30 lat. Wreszcie parafianie doczekali się nowej świątyni - powiedział wójt Leśnowolski.

Po mszy świętej biskup Henryk Tomasik podziękował wszystkim za zaangażowanie w budowę kościoła.

Zapraszamy do nas: