Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: 29 maj 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Relacja ks. prof. Bokwa ze Szwajcarii

poniedziałek, 23 marca 2020 11:10 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Z. Niemirski/Gość Niedzielny
Radosław Mizera

Do 19 kwietnia zakazano celebracji liturgicznych w kościołach katolickich w Szwajcarii – poinformował ks. prof. Ignacy Bokwa, który po 30 latach pracy jako dogmatyk w seminariach sandomierskim, a potem radomskim, wieloletni profesor UKSW, od roku podejmie pracę duszpasterską w Szwajcarii.

Ks. prof. Bokwa opowiada, że sytuacja obliczu pandemii spowodowanej wirusem COVID-19 jest dynamiczna. - Najpierw 13 marca ograniczono liczbę wiernych w trakcie nabożeństw do 100 osób, zalecono przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, a w miniony wtorek zakazano wszelkich celebracji liturgicznych do 19 kwietnia – powiedział ks. Bokwa, który był gościem Radia Plus Radom.

Dodaje, że życie religijne nie zanikło, bo kościoły są otwarte na potrzebny wiernych. Otwarte są też świątynie, a pogrzeby odbywają się przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, a wezwany ksiądz do chorego ksiądz musi przestrzegać wszelkich przepisów sanitarnych.

Ks. Bokwa poinformował również, w obliczu pandemii Kościoły: katolicki i reformowany zaproponowały, aby do Wielkiego Czwartku, w każdy czwartek o godz. 20.00 zapalić świecę, umieścić ją w widocznym miejscu w oknie i przez chwilę pomodlić się. Ponadto w Wielki Czwartek i Wielkanoc mają bić dzwony.

Ks. prof. Ignacy Bokwa to kapłan diecezji radomskiej, który obecnie pracuje w Szwajacarii. Specjalizuje się w teologii współczesnej, teologii kultury, teologii religii i dialogu międzyreligijnym. Jest autorem szeregu książek, artykułów oraz tłumaczem publikacji teologicznych z języków niemieckiego i włoskiego.

Zapraszamy do nas: