Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Ministranci na boisko i na formację

czwartek, 17 października 2019 22:02 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W piątek rozpocznie się Szkoła Lektora, a za miesiąc Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej. Ministranci nie mogą narzekać na brak propozycji.

Szkoła Lektora

W Szkole Lektora mogą uczestniczyć ministranci VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz szkoły średniej.  - Wyszliśmy z inicjatywą, żeby przybliżyć tym młodym ludziom życie Słowem, które skierował do nas Pan Jezus, które mamy wcielać w życie. Szkoła Lektora przybliża do Słowa i pogłębia relację ze Słowem - Jezusem, którym mam dzielić się z drugim człowiekiem - mówi diakon Karol Dobrasiewicz.

Szkoła odbędzie się w Pionkach w domu rekolekcyjnym „Betania” w trzech sesjach weekendowych. - Uczestnicy będą uczyć się jak prawidłowo proklamować Słowo Boże, ale poznają też strukturę Mszy Św. Dzięki temu będą mogli bardziej przeżyć Eucharystię. Na tych spotkaniach uczymy też prawidłowego służenia - mówi alumn Dominik Idziak.

Szkoła Lektora zakończy się błogosławieństwem udzielonym przez biskupa do pełnienia funkcji lektora i wręczeniem krzyża lektorskiego.

Mistrzostwa Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej

Do końca października potrwają zapisy na XIX Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej.

- Impreza ma przede wszystkim wymiar integracyjny. Większość chłopców, którzy służą w parafii, gra w różnych klubach, trenuje piłkę nożną. Trenując chcą również rywalizować między sobą i spotykając się przy oltarzu również z księżmi trenują na halach sportowych w szkołach. Oprócz zbiórek mają spotkania na boisku. Umiejętności, które nabywają w ciągu roku, mogą potem sprawdzić uczestnicząc w tych mistrzostwach - mówi diecezjalny duszpasterz ministrantów ks. Michał Michnicki.

Zespoły rywalizować będą w poszczególnych rejonach - w Radomiu, Opocznie, Sławnie i Starachowicach. Eliminacje odbędą się 23 listopada. Po 8 zespołów z każdej kategorii wiekowej (rok urodzenia 2012-2008; 2004-2007 i 2003-1999) awansuje do finałów diecezjalnych, które rozegrane zostaną 29 lutego w Radomiu. Najlepsze drużyny reprezentować będą diecezję w Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Halowej Piłce Nożnej o Puchar KnC w Elblągu 2020.

Ministrancki futbol ma swoją specyfikę. - To gra fair play. Nie ma niepotrzebnych słów, które pojawiają się często, gdy grają chłopcy spoza ministrantury. Widać kulturę gry. Sędziowie rzadko używają gwizdka, żeby zasędziować faul czy rzut karny - mówi ks. Michnicki.

Rejestracja zespołów prowadzona jest mailowo: duszpasterstwo@ministranci.radom.pl. Należy podać: parafię, kategorię wiekową, opiekuna i numer telefonu. Potwierdzeniem udziału w turnieju będzie wpłata wpisowego, które w całości przeznaczone jest na zorganizowanie eliminacji i finałów (120 zł od drużyny).

Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-600 Radom

Nr rachunku: 59 1020 4317 0000 5202 0400 9874 z dopiskiem – Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów, parafia i kategoria wiekowa