Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Jadwiga Śląska
Radio Plus Radom /DIECEZJA/"Tajemnica Caravaggia" wciąż nieodkryta

Diecezja Radomska.

"Tajemnica Caravaggia" wciąż nieodkryta

10 październik 2019 / Tekst

- Takiej książki w Polsce nie ma - mówi ks. prof. Witold Kawecki - autor książki „Tajemnice Caravaggia”. Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyjechał do Radomia w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Spotkanie odbyło się w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego.

"Tajemnica Caravaggia" wciąż nieodkryta
foto: ks St. Piekielnik

„Tajemnice Caravaggia” to powieść o niemal stu dziełach Caravaggia, ich kolorystyce, świetle, metaforyce, fakturze, warstwie znaczeniowej, psychologicznej i narracyjnej. Na kartach książki przedstawione zostały historie niezwykłych obrazów malarza związanych z wewnętrzną głębią i przeżyciami artysty. - To malarstwo skoncentrowane na prawdzie, pozwalające widzowi lepiej zrozumieć samego siebie - mówi autor.

Ks. Witold Kawecki twórczością Caravaggia fascynuje się od 30 lat. Jak mówi, mimo przestudiowania setek publikacji na temat artysty, on wciąż zaskakuje i nie daje się poznać do końca:

Ks. Witold Kawecki jest wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zajmuje się między innymi teologią kultury.

Książka adresowana jest do koneserów i amatorów sztuki, osób wrażliwych na piękno i szukających oryginalnego, wartościowego, ponadczasowego prezentu.

Michelangelo Merisi da Caravaggio – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Malowidła Caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku. Caravaggio był zapomniany w XVIII i XIX wieku, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu. Obecnie jest uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego. Do najbardziej znanych dzieł na płótnie należą: "Wieczerza w Emaus", "Dawid i Goliat", "Śmierć Marii", "Grający na lutni", "Bachus" czy"Biczowanie Chrystusa".

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY