Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles
Dziś jest: Niedziela, 12 maja 2024

Artysta tygodnia

„Kolędy Pospieszalskich”

poniedziałek, 17 grudnia 2018 19:30 / Autor: Wojciech Sałek
Wojciech Sałek

Płyty z kolędami i pastorałkami mają krótki żywot. W dodatku na specyfikę i treść są aktualne w konkretnym okresie roku. Według tradycji granie i śpiewanie kolęd powinno trwać od Wigilii do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, która przypada 2 lutego.A oferta płyt bożonarodzeniowych co roku jest odnawiana i uzupełniana o nowe wykonania, więc niewiele albumów ma szanse przetrzymania próby czasu. Ale z tą płytą jest inaczej.

Ta płyta zapoczątkowała nowe spojrzenie na tradycję opracowywania kolęd w Polsce. Zaaranżowane z wielkim pietyzmem ale i z wielką fantazją kolędy w sposób naturalny łączą w sobie wiele nurtów i stylistyk muzycznych. Są tam elementy muzyki etnicznej z całego świata, a także rocka czy jazzu. Linie melodyczne popularnych kolęd poddane zostają niesamowitym przekształceniom: często umiejscowione w aranżacjach latynoamerykańskich, żydowskich, góralskich, łamane i akcentowane nierzadko rockową sekcją rytmiczną,

Pospieszalscy to jedna z najbardziej znanych muzycznych rodzin w Polsce. Dwa pokolenia muzyków, raz do roku, w okolicach Bożego Narodzenia występują wspólnie tworząc orkiestrę złożoną z kilkunastu osób o tym samym nazwisku.

Kiedy dwadzieścia lat temu postanowili utrwalić rodzinne kolędowanie na płycie, oryginalność aranżacji sprawiła, że program był kilkakrotnie rejestrowany dla TVP, a kolędy z tego krążka weszły na stałe do świątecznego repertuaru stacji radiowych. Zagrali wiele koncertów zapraszając do współpracy inne muzyczne rodziny – Steczkowskich, Sojków i Trebuniów.

Przed laty to właśnie na ich koncertach debiutował góralski kwartet, znany obecnie jako Zakopower. Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale tamte małe chłopaki, to już zawodowi muzycy, grający na równi z rodzicami w z najróżniejszych zespołach – m.in.: Michał Urbaniak, Arka Noego, Voo Voo, Deus Meus, 2TM,23, Zakopower, Transkapela, New Life M, Raz Dwa Trzy, Dzieci z Brodą, Daga Dana, Bester Quartet, Janusz Prusinowski Trio, Adam Strug, Wojciech Mazolewski, teatr Gardzienice, Kapelanka. Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra dęta, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra kameralna.

I to słychać na ich koncertach ale również na płycie „Kolędy Pospieszalskich”, która swoją premierę miała w 1993 roku.

Potworów dofinansowanie

ZAPRASZAMY DO NAS