Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Audycje Radiowe

Podróż za jeden uśmiech: Jedlnia-Letnisko

wtorek, 28 czerwca 2022 17:49 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W audycji turystycznej "Podróż za jeden uśmiech" zabraliśmy was do Jedlni-Letniska. Co warto tam zobaczyć?

Gmina Jedlnia-Letnisko większości z nas kojarzy się przede wszystkim z zalewem - i rzeczywiście. Większość ruchu turystycznego koncentruje się w tej okolicy. Oprócz akwenu znajdziemy tam liczne trasy spacerowe, rowerowe, park linowy, a także miejsca do plażowania.

- Wizytówka naszej gminy to zalew, który odwiedzany jest przez tłumy. Wokół niego jest coraz więcej atrakcji, fajnych miejsc, pyszne lody. Wzdłuż zalewu jest ulica Nadrzeczna, a przy niej szereg zabytkowych willi drewnianych w stylu świdermajer. Warto przystanąć i pooglądać. Oczywiście jest też nasza perełka - zabytkowy kościół przy ul. Płużańskiego wybudowany w stylu zakopiańskim - zachęca Justyna Ostrowska z urzędu miejskiego w Jedlni-Letnisku.

Kolejną atrakcją jest oczywiście Kozienicki Park Krajobrazowy. Znajdziemy tam liczne trasy na łonie natury.

- Jest tam szereg tras pieszych. W tym roku została przedłużona ulica Nadrzeczna, więc odwiedzający mają możliwość skorzystania z nowego deptaka. Dodatkowo po drugiej stronie rezerwat przyrody i tam znajdziemy ciekawe miejsca dla miłośników historii - Mysie Górki i miejsca pamięci, które warto odwiedzić - mówi Justyna Ostrowska.

Na terenie gminy znajdziemy też kilka miejsc, które trudno zauważyć na pierwszy rzut oka.

- Ciekawostką jest źródełko św. Jana, które bije niedaleko Antoniówki. Znajduje się ono na ścieżce dydaktycznej "Nad Pacynką". Mamy również kapliczkę z 1649 roku w Piotrowicach. To najstarszy zabytek na terenie gminy i z niej wywodzi się herb zatwierdzony w zeszłym roku - dodaje.

Coś dla siebie znajdą także rowerzyści, którzy mogą skorzystać z wielu okolicznych tras.