Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Historia

Przedwojenne tradycje Lotnictwa w Radomiu

środa, 08 czerwca 2022 23:25 / Autor: Wojciech Sałek
foto: IPN
Wojciech Sałek

Lotnictwo Wojskowe w Radomiu ma swój początek w 1927 roku, kiedy to na 100 hektarach gruntów we wsi Sadków k/Radomia rozpoczęto budowę  przyszłego lotniska wojskowego. Pięć lat później w tym miejscu  rozpoczyna się szkolenie w Eskadrze Szkolnej Pilotów.

W 1935 roku powstała Szkoła Pilotów Rezerwy, a dwa lata później Szkoła Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Ten czas szkoleń przerwała II wojna światowa. Tuż przed jej wybuchem szkoła otrzymała zapasowe lotnisko w Piastowie k/Wsoli.

Powrócimy w naszej audycji do czasów wojennych, związanych właśnie z radomskim lotniskiem. Pierwszym alianckim samolotem, który w czasie II wojny światowej dokonał bombardowania celu znajdującego się na terenie III Rzeszy, był samolot PZL 23 Karaś, który nad ranem 2 września 1939 r. wystartował w podradomskiego lotniska we Wsoli. Maszyna pochodziła z 21 Eskadry Bombowej z 2. Pułku Lotniczego z Krakowa. Skąd samoloty te wzięły się we Wsoli? Zgodnie z planami polskiego dowództwa, tuż przed wybuchem wojny lotnictwo zostało przebazowane na lotniska zapasowe, aby uniknąć zniszczenia samolotów przez agresora. To dlatego pod Radom trafiły Karasie z 21 i 22 Eskadry Bombowej, wchodzące w skład Brygady Bombowej, stanowiącej odwód Naczelnego Wodza.

I o tym m.in. opowiedział dr Krzysztof Busse z radomskiego IPN, z którym rozmawiał Wojtek Sałek:

 Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.