Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Bernard z Clairvaux
Dziś jest: Sobota, 20 sierpnia 2022

Bilans Dnia

Poseł Telus: będzie kolejna pomoc dla polskich rolników

wtorek, 24 maj 2022 17:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj naszym gościem był poseł Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. 

Rząd pracuje nad rozporządzeniem umożliwiającym udzielanie pomocy w formie dotacji rolnikom poszkodowanym w 2021 r. m.in przez suszę. Poinformował nas o tym poseł Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

- Ta pomoc będzie. Mówię o tym, bo wielu rolników oczekuje tego wsparcia. Projekt rozporządzenia znajduje się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach ta pomoc zostanie uruchomiona. Tu nie chodzi tylko o suszę, ale inne negatywne zjawiska atmosferyczne. W moim regionie opoczyński grad spowodował wiele zniszczeń w rolnictwie – powiedział poseł Robert Telus.

Kwiecień i początek maja był bardzo suchy. Dlatego pojawiły się sygnały dotyczącego tego, że tegoroczne zbiory mogą być mniejsze.

- Prognozy pogody są optymistyczne. Dają nadzieję dla wielu gospodarstw rolnych. Będzie więcej opadów deszczu. Zawsze w trudnych chwilach pomagaliśmy rolnikom. Przypomnę tylko, że kiedy dotknęła ich susza w ostatnich latach, rząd wypłacił kilka miliardów złotych – poinformował przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Z naszym gościem rozmawialiśmy również o sytuacji żywnościowej w kontekście wojny w Ukrainie, bowiem eksport zboża i nasion roślin oleistych ze wschodu został w większości wstrzymany. Ponadto brak dostaw z Ukrainy może być dotkliwy dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Ponadto w tym roku gospodarstwa o powierzchni do 30 ha otrzymają płatności obszarowe nieco wyższe od średniej unijnej, a w przyszłym roku dotyczyć to będzie również gospodarstw o powierzchni do 50 ha.

Na koniec rozmawialiśmy na temat zapowiedzi resortu rolnictwa w sprawie wdrożenia kolejnych programów wspierających rolników. Jednym z nich będą propozycje wsparcia rozwoju fotowoltaiki na obszarach wiejskich, a kolejnym będzie program dotyczący retencji wodnej.

Z posłem Robertem Telusem, przewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, rozmawiał Rradosław Mizera: