Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Sobota, 25 czerwca 2022

Bilans Dnia

Wiceprezydent Radomia: Zalew na os. Nad Potokiem będzie gotowy w tym roku

środa, 16 lutego 2022 17:59 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Już latem tego roku mają zakończyć się prace przy budowie zalewu na os. Nad Potokiem w Radomiu. Zbiornik ma pełnić funkcję retencyjno-rekreacyjną.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej:

 

Gościem "Bilansu Dnia" był Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. Rozmawialiśmy między innymi o "Strategii dalszego rozwoju Gminy Miasta Radomia - Radom 2030". Miasto zorganizowało już kilka spotkań z mieszkańcami.

- Chcemy, żeby Radom był europejskim miastem, przyjaznym dla mieszkańców, ale jednocześnie zielonym, gdzie jakość życia jest wysoka i zieleni w mieście przybywa. Stawiamy na ekologiczne rozwiązania - transport zeroemisyjny i ścieżki rowerowe. Jednocześnie rozwój w strefie ochrony zdrowia i dostępne miasto, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - mówi wiceprezydent.

Ważnym punktem w strategii rozwoju miasta jest lotnisko. Przypomnijmy, Port Lotniczy Warszawa-Radom ma być gotowy w połowie 2023 roku.

- Są wyznaczone trzy cele strategiczne - Śródmieście, tereny przydworcowe i strefa przylotniskowa. Chcemy duży nacisk położyć na tę strefę, bo mamy nadzieję, że zaraz lotnisko zacznie funkcjonować i musimy być do tego dobrze przygotowani, czyli myśleć o terenach inwestycyjnych i komunikacji. Chcemy osobom, które przyjeżdżają do miasta, pokazać ciekawą stronę miasta - mówi.

Wielu turystów odwiedzając nowe miejsca pyta o rynek lub deptak główny. W Radomiu to teren, który wymaga zagospodarowania.

- Wiele prac już zostało zrealizowanych i są plany na kolejne inwestycje. Część nieruchomości w rynku to są budynki prywatne i nie mamy na to wpływu. Widzimy, że hotelarze chcą być na rynku. Pojawiają się nowe restauacje. Wyremontowaliśmy Ratusz i Kamienicę Deskurów. Muzeum Malczewskiego ma tez ciekawe plany rozwoju. Rynek zaczyna żyć - powiedział gość "Bilansu Dnia".

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik odniósł się też do słów ministra Adama Niedzielskiego o "początku końca pandemii". Według niego jeszcze za wcześnie by o tym mówić.

- Cały czas mamy 80-90 osób chorych na COVID w radomskim szpitalu. Patrząc na szpital myślę, że jeszcze trochę będziemy musieli mierzyć się z COVID-em. Szpital funkcjonuje bardzo dobrze, ale dzisiaj największym problemem jest leczenie osób, które nie chorują na COVID. Widzimy dostawki na najbardziej newralgicznych oddziałach - mówi.

Naszego gościa zapytaliśmy także o plany budowy trzeciego szpitala w Radomiu.

- Budowa szpitala klinicznego została wpisana do strategii krajowej i to bardzo dobra informacja, bo daje realną możliwość pozyskania środków zewnętrznych na realizację inwestycję. Będzie ona kosztowała - lekko mówiąc - pół miliarda złotych. Patrzymy na środki europejskie i mamy nadzieję, że one w końcu zostaną odblokowane - powiedział wiceprezydent.

Dużo emocji wzbudziła budowa zalewu na os. Nad Potokiem. Zbiornik ma być dużo mniejszy od akwenu na Borkach i pełnić funkcję retencyjno-rekreacyjną.

- On będzie miał dwa hektary. To nie tylko będzie zbiornik retencyjny, ale też błękitno-zielona infrastruktura, z której mieszkańcy tej części miasta będą mogli skorzystać. Zbiornik będzie pełnił funkcję adaptacji do zmian klimatu, czyli w miesiącach, kiedy wody jest za dużo, on będzie ją zbierał, a w suchych dawał wodę roślinności wokoło. Drogi dojazdowe będą służyć jako deptak i ścieżki spacerowe dla mieszkańców. Ryby na pewno też tam się znajdą. Latem prace powinny się zakończyć. Optymistycznie możemy mówić o czerwcu czy końcu lata - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.