Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Bernard z Clairvaux
Dziś jest: Sobota, 20 sierpnia 2022

Audycje Radiowe

Radni z Odrzywołu wskazali place bez opłaty targowej dla rolników

piątek, 11 lutego 2022 12:50 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozmawialiśmy o tym z Marianem Kmieciakiem, wójtem gminy Odrzywół.

Rada Gminy wskazała place targowe dla rolników i ich domowników. Jak wyjaśnił wójt Marian Kmieciak, uchwała miała związek z uchwaloną pod koniec ubiegłego roku w ramach Polskiego Ładu ustawą sejmową o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

- Zgodnie z tą ustawą, radni musieli wyznaczyć miejsca-place do prowadzenia bezpośredniego handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników - powiedział wójt Kmieciak dodając, że miejsca te, jako obiekty publiczne powinny spełniać wymagania sanitarne do prowadzenia handlu.

Dlatego też na wniosek wójta, Rada Gminy wskazała jako miejsce handlu Plac Kilińskiego w Odrzywole. Plac ten spełnia wszelkie wymagania sanitarne, jest utwardzony a obok jest publiczne WC z bieżącą wodą. Na tym placu od dłuższego czasu odbywa się sobotni handel bezpośredni.

- Jeżeli handel w tych dniach będzie utrudniony lub stwarzał zagrożenie dla mieszkańców, plac targowy będzie przeniesiony w rezerwowe miejsce na ul. Warszawskiej naprzeciwko Urzędu Gminy. Plac ten także spełnia wymagania sanitarne - mówi Marian Kmieciak. Do obu tych miejsc, gmina posiada tytuł prawny do władania.Wymogów tych nie spełnia dotychczasowy plac targowy przy. ul. Radomskiej.

Z Marianem Kmieciakiem, wójtem gminy Odrzywół, rozmawiał Radosław Mizera:

Sejm RP uchwalił 29 października ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Co w praktyce to oznacza dla rolników? Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2022 roku.

W piątek i sobotę rolnicy i ich domownicy nie muszą płacić za stoisko na targowisku. Mogą w tych dniach sprzedawać produkty spożywcze wyprodukowane w swoich gospodarstwach oraz wyroby rękodzieła