Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Bilans Dnia

Marszałek Bętkowski: otrzymamy ponad 71 mln złotych w ramach mechanizmu REACT EU

czwartek, 20 stycznia 2022 17:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozmawialiśmy o tym z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim. Tematem rozmowy była również sprawa tegorocznego budżetu oraz największe inwestycje w województwie świętokrzyskim. Ponadto przez pierwsze półrocze tego roku marszałek Bętkowski będzie przewodniczył Konwentowi Marszałków Województw.

Województwo świętokrzyskie będzie dysponowało pieniędzmi z instrumentu wspomagającego wychodzenie z kryzysu wywołanego koronawirusem (REACT-EU). To ponad 71 mln złotych, które zostaną przeznaczone na projekty termomodernizacyjne. Samorząd będzie chciał dofinansować projekty znajdujące się na liście rezerwowej konkursu dotyczącego modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne. Będą też środki na realizację projektu "Nowe źródło ciepła dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach". Wszystkie projekty muszą się zakończyć do końca grudnia 2023 roku.

W dalszej części programami rozmawialiśmy na temat budżetu województwa świętokrzyskiego na rok 2022. Po stronie dochodów to kwota wynosząca 880 mln zł a po stronie wydatków - 914 mln zł.

- To nie tylko wynik naszych zabiegów, ale polityki polskiego rządu - tłumaczy marszałek Andrzej Bętkowski. - Te środki pozwolą nam aplikować na tzw. wkłady własne. Chcemy jednocześnie utrzymywać wysoki poziom inwestycji transportowych - dodał gość Bilansu Dnia. Samorząd wojewódzki może się pochwalić licznymi inwestycjami w kulturę oraz sporą liczbą realizowanych projektów drogowych i kolejowych.

Z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim rozmawiał Radosław Mizera: